Vastag, barna hab, az úgynevezett tengeri nyálka - becenevén tengeri takony - alakult ki Törökország partjai mentén: a jelenségnek súlyos hatása van a környezetre, és fennáll annak a veszélye, hogy egész nyáron fennmarad - írja a Kiderül.hu. A nyálkás anyag színe a tört fehértől a barnáig terjed, Törökország északi részén, a Márvány-part mentén gyűlik össze.
Olyan szerves anyagról van szó, amelyet meleg és tápanyagban gazdag vizekben virágzó algák termelnek. A tápanyagok nagy része szennyezésből és szennyvízből származik, amelyet a tengerbe dobnak.
A nyálkavirágzás a szomszédos Fekete-, és Égei-tenger partjainál is kialakulhat tavasszal és nyáron a víz hőmérsékletének emelkedésével.
A tengeri taknyot Törökország és Görögország partjainál először 2007-ben dokumentálták, de az idei virágzás az eddigi legnagyobb, sürgős beavatkozások nélkül a hab egész nyáron beboríthatja a tengert.
A vizsgálatok szerint a nyálka nemcsak a felszínen, de 25-30 méter mélyen is megtalálható, és pusztító hatással lehet a környék élővilágára. Egyrészt azzal, hogy a tavasszal elszaporodott algák oxigénhiányos állapotot okoznak, másrészt a lesüllyedő nyálka mérgezheti a fenék ökoszisztémáját.