A 99 millió éves, 5,3 centiméteres és 79,4 grammos borostyán egy jobb szárny töredékét rejti, az úgynevezett Enantiornithes csoportba tartozó madáré lehet: ehhez a kihalt csoporthoz tartozó egyedek maradványai elsősorban a kréta korszakból maradtak fenn. Többségük foggal és karomban végződő ujjakkal rendelkezett, ezeket leszámítva nagyon hasonlítottak a ma élő madarakhoz.
A szárny néhány tolla is megőrződött, a leghosszabb 37 milliméteres. A madárcsoporthoz képest szokatlanul nagynak számító szárnyat a Mianmar északi részén lévő Hukawng-völgyben találták, a terület fosszíliákat tartalmazó borostyánleletekben gazdag.
A felfedezéstől a szakértők azt remélik, segít jobban megismerni az ősi madarak méreteit - idézi az MTI Hszing Lidát, a Kínai Geológiai Egyetem paleontológusát. Az enantiorniták általában rövidebb farkú, sok esetben fogakkal is rendelkező tollas madarak voltak, a repülésben vélhetően gyengébbek teljesítettek.
Valószínű, hogy egy nagyjából 10 centiméter hosszú egyedhez tartozott a szárny. Vagy az egyed volt szokatlanul nagy, vagy az enantiorniták egy új fajáról beszélhetünk
- fogalmazott Hszing.
Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Igor Zarembo / Sputnik