Az egyik terület, amely érdekel bennünket, az a bővítés


- mondta, majd hozzátette, többször kiemelték korábban, hogy jól ismerik a Nyugat-Balkánt és hozzájárulhatnak a térséggel kapcsolatos problémák megoldásához.

Ami az európai uniós vezetők brüsszeli csúcstalálkozóján született megállapodást illeti a kulcsfontosságú tisztségek betöltésével kapcsolatban Sarec elmondta: kompromisszumos megoldás született, ahol a potenciális jelöltek között meg kellett találni a legkisebb közös nevezőt.

Úgy vélte: optimális döntés volt, és Szlovénia elégedett lehet vele. Mindazonáltal hozzátette: az új összetételű Európai Bizottságtól elvárja, hogy nagyobb figyelmet fordítson a Nyugat-Balkán integrációjára és az EU bővítésére.

Marko Lovec politikai elemző szerdán az STA szlovén hírügynökségek úgy értékelte: Szlovénia kiszorult az európai uniós vezetők brüsszeli csúcstalálkozójának megbeszéléseiből. Úgy vélte: Szlovéniának jobban együtt kellett volna működnie a kisebb országok liberális és progresszív pártjaival. A szakértő az elszigeteltséget annak tulajdonította, hogy Sarec még új a politikában, és sem rendelkezik kapcsolati hálózattal az Európai Unióban.

Szlovéniának nyolc parlamenti képviselője van az Európai Parlamentben. Három képviselői helyett szerzett a jobboldali Szlovén Demokrata Párt (SDS) és a parlamenten kívüli Szlovén Néppárt (SLS) közös listája, valamint két-két mandátumot nyert Marjan Sarec szlovén kormányfő pártja, a Marjan Sarec Listája (LMS) és koalíciós partnere, a Szociáldemokraták (SD). Egy EP-képviselője van a kereszténydemokrata Új Szlovéniának (NSi).

Kiemelt kép: Bertrand GUAY / AFP / Europress


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!