A VálaszOnline készített interjút Kiss Attilával, a budapesti Szimpla egyik társalapítójával, akinek több berlini vendéglátóipari érdekeltsége is van. A lap arra kérte a szakembert, hogy vesse össze a vendéglátóknak nyújtott segítségeket a két országban.
Arra a kérdésre, hogy mi a különbség a német és a magyar kormány hozzáállásában, ha a vendéglátóipar a járványhelyzetben tapasztalt támogatásáról van szó, Kiss Attila röviden válaszolt: ég és föld.
Berlinben egyetlen embernek sem kellett felmondanunk, ott nem fenyeget a veszély, hogy be kellene zárnunk, ráadásul egyetlen kollégát sem tudok, aki bezárna a járvány miatt. Sőt, még olyanról sem tudok, aki tud ilyenről
- fogalmazott, hozzátéve:ahogy Budapesten, úgy Berlinben is zárva vannak, a német fővárosban azonban már a negyedik normatív támogatási programon vannak túl.
Kiss Attila felidézte, hogy egy éve, amikor mindent be kellett zárni, "szerdáról csütörtök virradóra megszavazta a Bundestag, ellenzékestül egyébként, hogy jön a Kurzarbeitergeld. Magyarul:a szövetségi állam járulékostul kifizeti a dolgozók bérének egy részét". Ez akkor 65 százalék volt, ma már 80-at fizetnek, tette hozzá.
Gyorssegélyt is megszavaztak aznap a vállalkozásoknak. Másnap, azaz péntek déltől lehetett online pályázni, hétfőn pedig mind a 250 ezer berlini kisvállalkozás számláján ott volt 15 ezer euró. De még ez sem minden. Novemberben és decemberben a tavalyi forgalom 75 százalékát kifizette az állam. Nem a nyereségét. A forgalomét
- mondta.
A magyar helyzettel kapcsolatban úgy fogalmazott: bértámogatás itthon alig van, és az is későn lett bejelentve. "116 alkalmazottunk volt a járvány előtt. Ma már alig több mint tízen vannak állományban".
Koronavírus
Brazília-szerte edénycsörömpöléssel fogadták Bolsonaro beszédét
Az országban egy nap alatt 3251 halálos áldozatot követelt a járvány, ami minden eddiginél magasabb napi veszteség.
A Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint Orbán interjúja kiverte a biztosítékot
"Válaszolt" az Emmi az orvosi kamara szigorítást szorgalmazó javaslatára