Mint arról mi is beszámoltunk, november 14-én több egyetem diákjai és oktatói sztrájkoltak a tudomány szabadságáért - az ELTE hallgatóihoz és tanáraihoz csatlakoztak a Corvinusról és a CEU-ról is.
Mint az ismeretes, októberben Michael Ignatieff, a CEU rektora azt mondta: ha egy hónap alatt nincs kormányaláírás, jövő szeptember 1-től minden amerikai akkreditálású képzés Bécsbe költözik.
A magyar kormány most először indokolta meg, miért nem írja alá New York állammal azt a megállapodást, ami lehetővé tenné a CEU budapesti működését. Szijjártó Péter a hétfői tanácsi ülést követő sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre válaszolva mondta azt, hogy
"az amerikai diploma kibocsátásához a jelenleg fennálló magyarországi felsőoktatási szabályozás szerint Amerikában is oktatási tevékenységgel kell rendelkezni.
Ezt egyelőre mi a magunk részéről bizonyítottnak nem látjuk.
Szijjártó Péter, aki elmondta, hogy az utóbbi időben több felsőoktatási megállapodást is aláírt, azt is hozzátette:
"nem tudok arról, hogy előkészületben lenne olyan felhatalmazás, amely azért születne számomra, hogy egy újabb megállapodást írjak alá".
A CEU Bard College-nál működő kampuszát maga Palkovics miniszter, Altusz államtitkár és Kumin konzul még a télen vizsgálta meg személyesen még tavaly télen. Azóta is folyik a vizsgálat, hogy mit láttak.
Az ügy 2017 elején kezdődött, amikor megjelentek a hírek, hogy egy törvényjavaslat miatt bezárhatják a Közép-európai Egyetemet. Ez a tervezet új szabályként vezette be, hogy Magyarországon működő, külföldi diplomát adó egyetemeknek a másik országban is képzést kell folytatniuk, valamint kizárólag akkor működhetnek, ha erről a két kormány megegyezett.
Orbán Viktor miniszterelnök egy rádióműsorban következetesen "Soros-egyetemnek" nevezte az intézményt, utalva az azt létrehozó alapítvány tulajdonosára, Soros György milliárdos üzletemberre.
Az egyetem mellett több tízezres tüntetést tartottak, és sokan arra kérték Áder János köztársasági elnököt, hogy ne írja alá az új törvényt - Áder János áprilisban aláírta.
Tárgyalássorozat kezdődött az egyetem és a kormány között, ennek keretében december 31-ig kell aláírni a Magyarország és New York állam közti megállapodást, hogy a CEU amerikai nyelvű diplomát adhasson ki. A felsőoktatási törvény módosítása előírja azt is, hogy a CEU Amerikában is hozzon létre kampuszt. Ez létrejött, áprilisban nézte meg a helyszínen a magyar küldöttség. Azóta nem történt semmi, a megállípodás még nincsen aláírva.
Via: 444