A tárcavezető egy más témában tartott sajtótájékoztatón újságírói kérdésekre válaszolva azt mondta, ha a néppárt testvérpártjai a Fideszhez hasonló teljesítményt nyújtottak volna a legutóbbi európai parlamenti (EP-) választáson, akkor most sokkal erősebb csoportot alkotnának, és nem szorulnának a zöldek és a szocialisták támogatására, és nem kellene elvtelen kompromisszumokat kötve eltávolodni attól az értékrendtől, amelyet az EPP akkor képviselt, amikor Magyarország belépett az EU-ba.
Szijjártó Péter azt is közölte: ha a néppárti frakció minden képviselője úgy dolgozna, mint Deutsch Tamás, lehet, hogy jobb teljesítményt tudnának nyújtani az EP-ben.
"Általános megjegyzésként" arra hívta fel a figyelmet, hogy miközben az Európai Néppárt elnöke az egyik náci főideológust vonta párhuzamba a magyar miniszterelnökkel, és tíz éven át folyamatosan "antiszemitázós, diktatúrázós, autoriterezős vádakkal" kell nap mint nap szembesülnie Magyarországnak, elvárják, hogy ehhez "jó képet vágjanak". Amikor azonban - fűzte hozzá - ők szembesülnek egy kellemetlen nyilatkozattal, azt azonnal "inzultusként kezelik és kivágják a hisztit". Szijjártó Péter szerint érdemes lenne egyenlő mércével mérni, és ha a kölcsönös tisztelet kultúrájának visszahozatala a cél, érdemes lenne ezt a tiszteletet megadni Magyarországnak is, amelynek kormányzati berendezkedése az emberek döntésén alapul.
Marad a magyar vétó Ukrajna ügyében
A külgazdasági és külügyminisztert a magyar közösség ukrajnai helyzetéről is kérdezték. Szijjártó Péter azt mondta, Ukrajnában "sajnos továbbra is a kormányzati politika fókuszában van" a magyar nemzeti közösséggel szembeni nyomásgyakorlás, és az ukrán hatóságok "a legsötétebb szovjet időkre emlékeztető eszközökkel" félemlítik meg és alázzák meg a magyar nemzeti közösséget, illetve annak vezetőit.
Kapcsolódó
Elénekelték a Himnuszt, hazaárulás vádjával nyomoznak a kárpátaljai magyar képviselők ellen
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat indított büntetőeljárást a kárpátaljai Szürte település helyi képviselői ellen.
Szerinte ez a viselkedés alkalmatlanná teszi Ukrajnát arra, hogy érdemleges előrehaladást érjen el az európai és az euroatlanti integrációs folyamatban. Elfogadhatatlannak mondta, hogy az ukrán hatóságok elveszik a magyar közösség jogait.
Azzal kapcsolatban, hogy Bocskor Andrea fideszes EP-képviselő után Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke is felkerült az "Ukrajna ellenségeit" listázó Mirotvorec (Béketeremtő) ukrán nacionalista szervezet honlapjára, a miniszter hangsúlyozta: elfogadhatatlan, hogy egy az európai integrációra törekedő országban, az EU szomszédságában, a XXI. században ilyen listák léteznek, és azokat a hatóságok eltűrik.
Szijjártó Péter emellett "képmutatónak és felháborítónak" nevezte, hogy a nemzetközi szervezetek szemet hunynak afölött, ami napjainkban Ukrajnában a nemzeti közösségekkel, köztük a magyarokkal szemben történik. Kitért arra, hogy uniós kollégáival "egy-két órás határidővel dokumentumokat, kiáltványokat fogadnak el", ha több ezer kilométerre egy emberi jogi aktivistát inzultus ér, ám amikor közvetlenül az EU határánál történnek ilyen események, a nemzetközi szervezetek hallgatnak.
Magyarország nem fogja feloldani a vétóját Ukrajna NATO-közeledésének ügyében, hiába helyeznek emiatt nyomást rá a NATO-ban a külügyminiszter kollégái - jelentette ki. Hozzátette: nyilvánítsanak szolidaritást, segítsenek, hogy ez a tarthatatlan helyzet véget érjen Ukrajnában, és majd akkor tárgyal Magyarország arról, milyen támogatást adjon az ukránoknak.
Kapcsolódó
Újabb magyarellenes fenyegetés Kárpátalján
"Eljövünk értetek!" Üzenték az ukrán neonácik Péterfalván.