Év elején a két legnagyobb egészségügyi kamara közösen hívta fel a figyelmet rá, hogy az egészségügy az utóbbi évtizedek legnehezebb szakaszát éli. Közös állásfoglalásában a Magyar Orvosi Kamara (MOK) és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) tizenkét pontban foglalta össze a bajokat. A lista a szakdolgozók bérének érdemi emelésével kezdődött.
A téma kapcsán a Házipatika most azt írja, külföldön a magyar fizetések többszöröséért lehet elhelyezkedni, de ehhez nyelvtudás kell. A portálnak Gruber Rita, egy dubaji és bécsi központtal működő munkaerő-közvetítő cég képviselője azt mondta, ma már az a diplomás ápoló és/vagy szakápoló esélyes a jó állásra, aki jól beszéli az adott ország nyelvét, és elhivatott.
Egy fiatal nő, Andrea viszont saját példája alapján azt mondta: Nagy-Britanniában a végzettségnél fontosabb a munkabírás. Ő tíz éve bölcsészként kezdett az ápolási munkába (carer), ma pedig már intézményvezető egy civil szervezet idősgondozó hálózatánál. Azt Gruber Rita is megerősítette, a brit egészségügyben mindig lesz munka, mert hatalmas az emberhiány.
Az biztos, hogy a nyelvet beszélő, diplomás szakápolóknak a külföldi munkavállalás megéri anyagilag.
Egy müncheni kórház frissen végzett szakápolója bruttó 3300 eurós, azaz 1,3 millió forintos kezdő fizetést kap
- mondta a szakember.
Kapcsolódó
Több mint százezer forintos alapfizetés-emelést kapnak a képviselők.
Magyarországon bruttó 408 ezer forintos kezdő fizetésre számíthat úgy, hogy már jelentős béremelések is voltak az elmúlt években. Vonzóbbak a munkakörülmények is, míg egy ápolóra itthon 30-40, Németországban 3-5 beteg jut, segítőik, asszisztenseik is vannak.
Bakó Pál, a Szegedi Egyetem Ápolási Tanszékének mb. tanszékvezető-helyettese arra számít, hogy a jövőben többen felvételiznek diplomás ápolónak. A végzetteknek nagy keletjük volt, az elmúlt években Németországba, Ausztriába, Svájcba, kisebb számban Skandináviába mentek. Bakó Pál nem számít tömeges felmondásra május végén, mert voltak béremelések, noha szerinte is szükség lenne továbbiakra, főleg az idősgondozás, az alapellátás és a hiányszakmák területén. A Független Egészségügyi Szakszervezet minapi felmérése szerint az ápolók negyede távozhat a szakmából, ha a hónap végén lejár a felmondási tilalom.
Kapcsolódó
Az ápolók negyede távozhat a szakmából egy felmérés szerint
A feladat egyre több, a fizetés viszont túl alacsony.