Szabó Tímea frakcióvezető online közvetített sajtótájékoztatóján azt mondta, a kormánynak be kellene tiltania minden nyilvános rendezvényt. Amikor kérdezték, ez vonatkozik-e a tüntetésekre is, az állami hírügynökség szerint azt felelte, nem, mert az utcán biztosítani lehet a védőtávolságot, ellentétben a focimeccsekkel.
A politikus beszélt arról is, hogy a koronavírus-járvány miatt nem szegényedhetnek el családok, ezért törvényjavaslatot nyújtott be arról, hogy
a táppénzen lévők ne a fizetésük 60, hanem nettó 75 százalékát kapják meg.
Szabó Tímea a népjóléti bizottság elnökével, a szocialista Korózs Lajossal levélben felkérték az operatív törzs tagjait, hogy a testület előtt számoljanak be az eddigi intézkedéseikről.
Az általa benyújtott határozati javaslat szerint a kormánynak a tömeges megbetegedések miatt nagyon szigorú szabályokat kellene hoznia.
- Minden nyilvános helyen betiltanák a magánrendezvényeket, a szórakoztató és kulturális eseményeket, a vendéglátóhelyek kivételével.
- Nyilvános helyen - a családtagok és a közös háztartásban élők kivételével - kötelező lenne a 2 méteres távolságtartás.
- Vissza kellene állítani az idősek vásárlási idősávját hétköznap 9-11 óra között.
- Távoktatást vezetnének be a középiskolákban, egyetemeken úgy, hogy a diákokat két csoportra osztják. Heti váltásban történne a távoktatás, közben folyamatosan figyelik, mikor szükséges az iskolák teljes/részleges bezárása.
- Tömegközlekedést csak a munkába járáshoz, az idősek vagy a gyermekek gondozása érdekében lehetne igénybe venni, vagy akkor, ha nincs élelmiszerbolt, gyógyszertár 500 méteren belül, ha az egyéni közlekedés nem megoldható.
- Legalább kéthetente minden egészségügyi dolgozót, pedagógust, szociális dolgozót, minden kórházi felvételre kerülő beteget és szociális intézményben lakót tesztelni kellene.
- Biztosítani kellene minden állampolgárnak a tesztelést, ha a COVID-19-megbetegedés valamely tünetét produkálja, és le kellene tesztelni mindenkit, aki korábban fertőzött személlyel érintkezett.
- Ha kell, a kormány haladéktalanul kérjen nemzetközi segítséget a tesztelési kapacitások bővítéséhez.
- Az átfertőződöttség nyomon követéséhez legyen rendszeres az orvostudományi egyetemek és a KSH nagymintás országos
kutatása. - Szakemberekből álljon fele egy álló állandó, a járványügyi kontaktuskutatással foglalkozó akciócsoportot, a kormány biztosítsa ehhez a szükséges forrásokat.
- Ha valaki fertőzésgyanú miatt nem mehet be a munkahelyére, ha lehet, biztosítani kell az otthoni munkavégzés feltételeit. Ezt munkavállalói joggá kell tenni. Amenyiben az otthoni
munkavégzés nem megoldható, az állam biztosítsa a teljes bér
kifizetését az érintetteknek.
Koronavírus - Még több hír a témában
Többen koronavírusosok az Idegtudományi Intézetben, az új betegek felvételét el is halasztják
- Négy vidéki városban emelkedik a víruskoncentráció a szennyvízben
- Magas fertőzöttséget mutattak ki egy budapesti idősotthonban
A javaslat indoklása szerint a koronavírus-járvány súlyos, az egész országra kiterjedő, a tavaszinál jóval súlyosabb egészségügyi válsághelyzetet okoz. A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy egy megfelelő protokoll szerint történő, széles körű és tömeges tesztelés, a kontaktok gyors és hatékony felkutatása, valamint a fertőzöttek mielőbbi elkülönítése megállíthatja a vírus terjedését.
150 ezer forintos bírságot is kaphatnak, akik megsértik a házi karantént
Hétfőn az Országgyűlés megszavazta a szigorítást.