Júliustól minden EU-s tagországban működik majd az unió digitális zöldigazolványa, írja a Szabad Európa az Európai Bizottság egyik vezető tisztségviselőjére hivatkozva.

A lap forrása szerint a technikai részletekbe minden tagország beleegyezett április 21-én, a rendszer tesztelése pedig két hét múlva indul majd. Ebben nem vesz részt minden ország, például Magyarország sem, mert hazánk is úgy döntött, nem kívánja előzetesen tesztelni a rendszert.

A gyorstesztelést vállaló országokban már júniustól működik majd a rendszer, ebbe a körbe a következő országok akartak bekerülni:Franciaország, Málta, Hollandia, Luxembourg, Észtország, Svédország, Horvátország, Bulgária, Spanyolország, Olaszország, Litvánia, Németország, Csehország, Ausztria, Izland és Görögország.

A Szabad Európa azt írja, ez még nem azt jelenti, hogy ezekben az országokban júniustól biztosan élesben is használható lesz az EU-s vakcinaútlevél, ugyanis a jogszabályok igazítása tovább is tarthat, de legkésőbb júliustól mindenhol működnie kell a rendszernek, így Magyarországon is.

Kapcsolódó

Elfogadták az európai vakcinaútlevélről szóló jogszabálytervezetet

A tagállamokra bízzá, hogy melyik nem uniós vakcinát és milyen módon ismernek el a vakcinaútlevél részeként.

Az okmányt a jogosult állampolgároknak külön kell majd igényelni, ezt jellemzően a nemzeti egészségügyi rendszernél tehetik majd meg. Az okmányon egy QR-kód, a beoltott neve, születési dátuma, egy digitális bélyegző szerepel majd, illetve hogy mi ellen kapta az oltást, milyen oltást kapott, mikor és hol. Az igazolást a betegségen átesettek és a negatív teszttel rendelkezők is igényelhetik.

Az okmány papíralapon és digitális formában is elkérhető lesz, az ellenőrzés során bármelyiket elfogadják majd.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le! Az Európai Unió legfontosabb politikai eseményeiről hetente értesülhetsz hírlevelünkből.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Kedves Olvasónk!

Már csak egy kattintásra van szükség, hogy megerősítsd feliratkozási szándékodat! Amennyiben nem kapod meg megerősítő e-mailünket, kérünk, ellenőrizd a levélszemét mappádat.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!