Orbán új ellenségei címmel közölt elemzést a német Der Spiegel, a cikk szerzője a magyar politikával gyakran foglalkozó Keno Verseck.
Jelenleg rosszul állnak Orbán Viktor ügyei. Az európai választásokon nem jött össze az áttörés, olasz és osztrák szövetségeseinek pedig el kellett hagyniuk a kormányzást. Orbán saját pártja, a Fidesz visszaesett az október önkormányzati választáson. Sok magyar ráunt a fideszes politikusok autokratikus stílusára és korrupciós ügyeire
- fogalmaz az újságíró, aki emlékeztet: öt évvel ezelőtt, egy hasonló politikai helyzetből egy ellenségkép húzta ki Orbánt, méghozzá az a "migránsválság", amely "megingathatja Magyarország nemzeti jellegét". Hozzáteszi: azóta Magyarország szinte teljesen lezárta érintett határait, a migránkérdés pedig poltikai értelemben elhasználódik, hiszen Magyarországon alig vannak menekültek.
Új ellenség után kutatva Orbán megtalálta, amit keresett: a jogászokat, ügyvédeket és bírókat, akik pénzt húznak ki az állam és a polgárok tárcájából és az elítélteket, akik állítólag túl sok joggal rendelkeznek, valamint a «munkakerülő» romákat
- magyarázza. Felidézi, hogy Orbán Viktor január eleji sajtótájékoztatóján indította el a börtönbiznisz-kampányt, amikor arra utasította a kormányt, hogy ne hajtsa végre azokat a jogerős ítéleteket, amellyekkel a rossz börtönkörülmények miatt kompenzációs pénzhez jutnának magyar elítéltek. A miniszterelnök akkor azzal érvelt, hogy a kifizetések sértenék a magyar jogba és igazságosságba vetett bizalmat, hiszen a kompenzációk több millió euróba kerülnek az adófizetőknek. Mint írja: szakértők szerint Orbán rendkívül aggasztó irányba tart. Magyar György ügyvédet idézi, aki szerint ha a jogerős bírósági ítéleteket nem hajtják végre, az tulajdonképpen a jogállam halálát jelenti.
Versech emlékeztet, hogy az Orbán által megtartott sajtótájékoztatón a kormányfő erős szavakkal kommentálta a gyöngyöspatai általános iskolában éveken át szegregáltan oktatott romák ügyét, akiknek - szintén bírósági ítélet alapján - összesen csaknem 100 millió forint kártérítés járna. A miniszterelnök ekkor azt nehezményezte, hogy a romák "munka nélkül" jutnának pénzhez.
A lap szerint elképzelhető, hogy Orbán valamilyen újabb eszközzel menne neki a magyar igazságszolgáltatásnak. A lap a Miniszterelnöki Kabinetirodánál rá is kérdezett, hogy akarnak-e nemzeti konzultációt indítani az ügyben, amely a "hírhedt populista felmérési kampány" elnevezése, de a miniszterelnök tárcája nem válaszolt.
Kiemelt kép: Szigetváry Zsolt/MTI