Az amerikai Nemzeti Óceán-és Légkörkutató Hivatal (NOAA) szerint idén eddig csaknem 60 szürke bálna vetődött partra a Kaliforniától Alaszkáig terjedő partvonalon. Egy új vizsgálat alapján a jelenség hátterében az Alaszka körüli sarkvidéki vizek melegedése állhat - írja az MTI.
A bálnák a mexikói telelőhelyeikről úsznak fel északra, ám a jelek szerint út közben elfogy az energiájuk"
- mondta Michael Milstein, a NOAA szóvivője.
Az eddig megvizsgált tetemek elemzése után a kutatók arra jutottak, hogy a tengeri emlősök kiéheztek. A szakemberek szerint a bálnák nem jutottak elegendő táplálékhoz múlt nyáron az Alaszka partjaihoz közeli nyári élőhelyükön. A szürke bálnák abban a térségben eszik a legtöbbet, és ott raktározzák el a zsírtartalékokat a következő nyárig.
A kutatók ugyanakkor nem zárták ki, hogy más okai is lehetnek a bálnák pusztulásának. Az állatok északkelet-csendes-óceáni populációja nagyjából 27 ezer egyedre szaporodott, ez azt jelenti, hogy az élőlényeknek talán versengeniük kell a táplálékért.
Ahogy egyre nő a populáció, úgy egyre több állat fog elhullani"
- állapította meg Milstein.
A Bering-tenger és a Csukcs-tenger 2016 óta látványosan melegszik, ez a tengeri jég példátlan csökkenésével jár. A szakértők szerint a tengeri jég hiánya és az ebből fakadó rendkívüli meleg számos aggasztó problémát idéz elő, többek közt a táplálékláncra is súlyos hatással van.
Kiemelt fotó: iStock