Az új rendszerbe viszont csak azok a cégek léphetnek be, amelyekben többségben vannak a harmadik országból érkező dolgozók.
A Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda kedvezményes adóztatási rendszerrel csábítaná Magyarországra azokat a „digitális cégeket”, amelyeknél több mint 60 százalékban Európán kívüliek dolgoznak – írta meg a 24.hu a kormány oldalára feltöltött törvényjavaslatból.
A miniszter az akkumulátoripar után újabb szektorban igyekszik vonzóbbá tenni Magyarországot a vendégmunkásokat foglalkoztató cégek számára. A jogszabálytervezet alapján a digitális társaságoknak minősülő cégek mentesülnének a közterhek és a helyi iparűzési adó fizetése alól.
Az adó mértéke 9,5 százalék, ha az alkalmazott magánszemély nyugdíjas, harmadik állam állampolgára, vagy pedig EGT-állam (az Európai Unió tagjai mellett Izland, Norvégia és Liechtenstein tartozik ide) polgáraként nem biztosított. Ugyanakkor az adó mértéke 15 százalék, ha
- az alkalmazott magánszemély nem nyugdíjas,
- nem minősül harmadik állam állampolgárának,
- vagy EGT-állam (az Európai Unió tagjai mellett Izland, Norvégia és Liechtenstein tartozik ide) polgáraként nem biztosított.
A Miniszterelnöki Kabinetiroda úgy fogalmaz: a digitális társasági forma „elősegíti a csúcstechnológiai területen történő foglalkoztatás ugrásszerű bővítését, valamint a csúcstechnológiai területen külföldön dolgozó magyar szakemberek számára vonzóbb hazai körülmények kialakítását, továbbá a versenyhelyzet javításának érdekében külföldi, magasan képzett szakemberek magyarországi foglalkoztatásának lehetőségét”.
Kérdés azonban, hogy pontosan kiket is vonzana Magyarországra a most bevezetni kívánt adózási forma. A fő digitális tevékenységi körök (zárójelben a TEÁOR számok):
- elektronikai alkatrész gyártása (2611),
- elektronikai áramköri kártya gyártása (2612),
- számítógép, perifériás egység gyártása (2620),
- híradás-technikai berendezés gyártása (2630),
- elektronikus fogyasztási cikk gyártása (2640),
- elektronikus orvosi berendezés gyártása (2660),
- mágneses, optikai információhordozó gyártása (2680),
- háztartási villamos készülék gyártása (2751),
- egyéb villamos berendezés gyártása (2790),
- irodagép gyártása, kivéve: számítógép és perifériái (2823),
- számítógépes programozás (6201),
- információ-technológiai szaktanácsadás (6202),
- számítógép-üzemeltetés (6203),
- egyéb információ-technológiai szolgáltatás (6209),
- adatfeldolgozás, web-hoszting szolgáltatás (6311),
- világháló-portál szolgáltatás (6312).