A skót miniszterelnök szerint eljött az ideje Skócia függetlenné válásának.
Nicola Sturgeon a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) Edinburghban rendezett tavaszi kongresszusának vasárnapi záró munkanapján felszólalva kijelentette azt is, hogy
a Skóciában élő külföldi EU-állampolgárok a skót nemzet tagjai, "közülünk valók, és teljes szívünkből azt szeretnének, ha maradnának" abban az esetben is, ha Nagy-Britannia kilép az Európai Unióból.
A skót függetlenségi mozgalom meghatározó eleme a progresszív, befogadó internacionalizmus - közölte.
Sturgeon szerint a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) a kormányzó brit Konzervatív Párt "megbocsáthatatlan szabotázsa Skócia ellen", Skócia azonban "nem a Brexit, hanem Európa pártján áll".
A brit EU-tagságról 2016-ban rendezett népszavazáson országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre, a skót választók 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt.
Nicola Sturgeon azóta többször is kilátásba helyezte, hogy Skóciában újabb népszavazást tartanak a függetlenségről, mert Skócia nem engedheti meg, hogy egyértelműen kinyilvánított bennmaradási szándéka ellenére "kirángassák" az Európai Unióból.
Az SNP-kongresszus vasárnapi zárónapján, a küldöttek óriási ovációja közepette a skót miniszterelnök bejelentette, hogy a skót kormány a jövő hónapban beterjeszti az újabb függetlenségi népszavazás kiírását célzó törvényjavaslatot, és tervei szerint ezt az év vége előtt el is fogadtatja a skót parlamentben.
Nicola Sturgeon felidézte:
a brit kormány már jelezte, hogy nem engedélyezi az újabb referendumot Skócia függetlenné válásáról, arra hivatkozva, hogy nem növekszik jelentősen a skót függetlenség támogatottsága.
Sturgeon kijelentette ugyanakkor, hogy ezt az érvet a legutóbbi felmérések máris cáfolják, és az SNP feladata most e támogatottság még további jelentős erősítése.