A kiállítás legizgalmasabb darabjai között ott van az öt eredeti jelmez, amelyeket Romy Schneider viselt a világhírű Sissi-filmtrilógiában.
Sisi élete, különlegessége és tragikus sorsa sok művészt is megihletett. A magyarok kedvence királynéja, Ferenc József felesége imádta a magyaroktól a koronázás alkalmából kapott gödöllői kastélyt. Sok időt töltött itt, többek között több karácsonyot is, szívesen lovagolt, vagy sétált a parkban és a környéken. Sőt, a helyiekkel is kiváló kapcsolatot ápolt, segítette, támogatta a rászorulókat. Ám élete nem volt felhőtlenül boldog, tragédiák, családi gondok, konfliktusok
kísérték.
Éppen ezért nem csoda, hogy a korának irigyelt szépségű asszonya, a sudárvékony, divatos, előkelő, de mégis visszafogott királyné számos moziban, színházban, könyvben is megjelent.
Most pedig egy magángyűjteménynek köszönhetően mi is bepillanthatunk a sokszor idealizált életébe. Ezeknek a - ma már múzeális értékű - relikviáknak minden darabja egy-egy érdekes törénetet mesél el.
A kiállítás betekintést nyújt abba, hogyan vált Erzsébet császárné/királyné (Sisi) alakja az 1920-as évektől napjainkig a színpadi- és filmvilág fontos karakterévé.
A kiállítás legizgalmasabb darabjai között ott van az öt eredeti jelmez, amelyeket Romy Schneider viselt a világhírű Sissi-filmtrilógiában.
De több ikonikus film- és színházi plakát is megtekinthető, amelyek a Sisi-téma máig élő népszerűségét bizonyítják. Emellett műsorfüzetek és autogramkártyák idézik fel a különböző korszakokat és színésznőket, akik megformálták az uralkodónét.
Az első Sisi-filmekről – például az 1920-as évek „némafilm-biográfiájáról” vagy az első hangosfilmről, amelyben Lil Dagover alakította Erzsébetet – egészen az 1950-es évek Romy Schneider által megformált karakteréig minden jelentős alkotás képviselteti magát a gyűjteményben.
A Karády Katalin főszereplésével, az 1940-es évek Magyarországán készült Erzsébet királyné című film a politikai szerepvállalást is középpontba állította.
A kiállításon a modern feldolgozásokat is láthatjuk. Például a bábszínházi előadások és a rajzfilmsorozatok is helyet kapnak most a tárlókban.
Az Elisabeth musical ikonikus jelmezei is láthatók, és az őt megformáló "magyar Sisi", azaz Janza Kata Elizabeth-festménye is itt most megcsodálható.
A tárlat 2025. február 28-ig látható a Gödöllői Királyi Kastélyban.
Információk: ITT.
Fotók a kiállításról az alábbi képgalégiában (görgess le, és kattints rá)
Ha pedig ellátogatsz Gödöllőre, akkor mindenképpen nézz szét a kastély kertjében is, ahol sötétedés után csodás fénykiállításban lehet részed. Körbesétálhatod a mesés királyi állatseregletet, a hintót, vagy épp fotózkodhatsz a királyi családdal is.