Pénzügyi szempontból nem biztos, hogy a legegyszerűbb keresetkiegészítési forma a fizetős tartalmak közzététele a világhálón.
Egyre népszerűbb pénzkereseti lehetőség – külföldön és hazánkban egyaránt – a fizetős, és leggyakrabban erotikus tartalmakat kínáló OnlyFans oldalra regisztrálni. Számos magánember és sztár is szolgáltat exkluzív tartalmat. Utóbbiak közül a legismertebb hazánkban talán Molnár Anikó, a Való Világ és A Nagy Ő egykori sztárja, vagy épp Steiner Kristóf és párja.
Most egy Nagy-Brittaniában indult, és az Európai Bíróságig érő per miatt felmerült a kérdés, hogy mi a helyzet azoknak az adózásával, akik Magyarországon indítanak OnlyFans-oldalt. A Világgazdaság arra volt kíváncsi, hogy a közösségi oldal növekvő hazai népszerűsége ad-e feladatot a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV).
A hivatal szakértője, Kis Péter András a portálnak azt válaszolta, hogy az Onlyfans esetében az alkotók helyzete a kérdéses, mivel a vállalat nekik számlázza ki a jutalékot már nem tartalmazó "fizetséget" a tartalomgyártásért cserébe.
– fogalmazott a szakértő.
A tartalomgyártók tehát tevékenykedhetnek adószámos magányszemélyként vagy választhatják az egyszerűbb, 10%-os költséghányad alkalmazását. A helyzetet bonyolítja, hogy a bevétel külföldről származik. Éppen ezért „az alkotó köteles negyedévente adóelőleget megállapítani és megfizetni” – hívta fel a figyelmet a szóvivő. Adóalannyá válik, aki ezen az oldalon tartalmat tesz közzé és abból bevételt szerez – mondta a szakértő.
Az áfa kérdése pedig bonyolítja az ügyet, ugyanis a számlán fel kell tüntetni, hogy „fordított adózás”, emellett az áfát nem kell ráírni, de itthon kell bevallani.
A NAV szakértője úgy értesült, az OnlyFans-felhasználók körében idén a hivatal nem tervez kiemelt ellenőrzéseket, mivel minden évben meghatározzák, milyen iparági szereplőkre koncentrálnak az ellenőrzések. Az ugyanakkor lehetséges, hogy a tömeges jellegű új jelenség miatt a NAV új intézkedéseket vezet majd be.