A titkosszolgálatok szinte korlátlan erőforrással rendelkeznek, de az, hogy egy ötlet végül brilliáns-e vagy nevetséges, akár egy hajszálon is múlhat. Előfordul, hogy egy merénylő nem gondol arra: télen még egy király is vastagon öltözik.


Churchill (egyik) gyengéje volt az étcsoki

A második világháború idején a nácik csokoládéval akarták kivégezni legfőbb nyugat-európai ellenlábasukat. Winston Churchill brit miniszerelnök kedvelte ezt az édességet, és a németek úgy gondolják: ezt a gyengéjét ellene fordítják.

– és reményeik szerint örökre végez Churchill-lel, és mindenki mással néhány méteres távolságban.

A kivitelezés olyan szintre jutott, hogy már kiválasztották a csaláteknek szánt márkát is: ez a Peters Chocolate volt, fekete és arany csomagolásban. Persze, ezek után azt is el kellett volna érni, hogy az édesség valahogyan Churchill kezébe kerüljön. Erre azonban nem került sor, mert a brit titkosszolgálat értesült a tervről, és ezután külön figyelmet szenteltek a potenciális csokoládébomba esetleges felbukkanásának.

A mérget eljuttatták a gatyákra, mégse történt semmi

A Dél-Afrikai Unióban az apartheid rezsim számtalan merényletet tervezett az egyre szaporodó kritikusai ellen. A Dél-Afrikai Védelmi Erő és a Roodeplaat Kutatólaboratórium (RRL) meg kívánta mérgezni mások mellett Nelson Mandela apartheidellenes aktivista gyógyszerét, illetve olyan anyagon is dolgoztak, amely hatékonyan csökkentené a fekete bőrű nők termékenységét.

A célpontjaik közé tartozott Frank Chikane tiszteletes is, Mandela egyik közeli tanácsadója, akit namíbiai útja során szerettek volna eltenni láb alól. A szert nem ételbe rejtették, és nem is akarták észrevétlenül beinjekciózni vele a célszemélyt, mert úgy ítélték meg, hogy túl nagy a lebukás esélye. Így egy titkosügynök végül Chikane öt alsónadrágját kezelte le a méreggel, ami önmagában sem lehetett egy egyszerű feladat.

A használt paraoxane nevű méregből ugyanis jelentősebb mennyiségre lett volna szükség ahhoz, hogy ártani tudjanak a célszemélynek annál, mint ami egy gatyán elfér. Ha nadrágot vagy inget választanak az alsónadrág helyett, ami Chikane testének túl kis területével érintkezett, sikerrel járhattak volna, így azonban elbukott a terv.

Zimankóban egy király is jól felöltözik

1757. január 5-én kiderült, hogy a vastag téli ruházat nemcsak a hideg ellen jó, hanem merénylet ellen is véd. Ezen a napon késő délután a francia király, XV. Lajos több réteg ruhába burkolózva testőrei kíséretében átment a versailles-i palota belső udvarán. Talán a hideg, talán a sötétség, talán a merénylő fürgesége miatt az őrök nem tudták megakadályozni, hogy a hirtelenelőbukkanó férfi belemártsa a kését az uralkodóba.

Ha a gyilkossági kísérlet sikerrel jár, az vízválasztó lett volna a francia történelemben. A király téli ruházata és a használt kispengéjű kés azonban együttesen megmentette az életét.

Lajos király azonban már a halálra készült, és meg is vallotta hűtlenségét feleségének, a bocsánatát kérve. Utána azonban még hosszú ideig élt, de hogy megjavult-e, azt nem tudni.

A támadó egy korábbi szolga, Robert-François Damiens volt, aki minden bizonnyal mentális betegséggel küzdött. Ezt akkoriban még nem vették enyhítő körülményként figyelembe, nyilvános kínzás és kivégzés várt rá tettéért.

(Forrás: Grunge, All Africa, Independent)


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!