Korábban ismeretlen, víz alatti ökoszisztémára bukkantak az Antarktisz mélyén - írja a The Guardian. Az új-zélandi kutatók a Ross-jégself peremétől több száz kilométerre, 500 méterrel a felszín alatt, egy feltételezett torkolatnál találták meg az élőhelyet.
A szakértők azt akarták felmérni, hogy a rejtett torkolat miként hat a globális felmelegedés okozta olvadásra, amikor azonban kamerájuk elérte a folyót, rengeteg parányi rákot fedeztek fel. Craig Stevens, az Új-Zélandi Víz- és Légkörkutató Intézet munkatársa szerint először azt hitték, hogy valami baj van a kamerával, amikor javult a fókusz, megannyi, mintegy 5 milliméteres ízeltlábút vettek észre.
Úgy tűnik, a csapat egy fontos ökoszisztémára bukkant.
Huw Horgan, a Wellingtoni Victoria Egyetem munkatársa szerint a kutatók egy ideje tudnak az antarktisz jege alatt lévő édesvizű tavak és folyók rendszeréről, de közvetlenül még nem mérték fel őket. Horgan hozzátette, a folyó vizsgálata olyan volt, mintha elsőként léptek volna be egy rejtett világba.
A kutatók műszereket hagytak a folyóban, a laboratóriumban pedig elemezni fogják a mintákat. A csapat eszközeinek a véletlennek köszönhetően a tongai Hunga Tonga-Hunga Ha'apai kitörése által keltett cunamit is sikerült észlelniük, a műszerek nyomásváltozást dokumentáltak.