A tudósok szerint egy traumatizált állat kezdhette el a szokatlan viselkedést, amit a többi aztán eltanult tőle. De az is lehet, hogy csak delfinhóbort.
Kardszárnyú delfinek már a harmadik hajót támadják meg és süllyesztik el Európa ibérirai partvidékén. Szakértők arra gyanakodnak, hogy eltanulják egymástól ezt a viselkedést.
Három ilyen delfin (másnéven orka) május elején a Gibraltári-szorosban, a spanyol partok közelében vetette magát egy jachtnak, és átlyukasztotta a kormánylapátot. A hajóskapitány, Werner Schaufelberger elmondásaszerint két kisebb és egy nagyobb kardszárnyú jelent meg a vízijármű közelében. A kapitány úgy látta, hogy a kicsik egyértelműen utánozták a nagyobb orka technikáját. A spanyol parti őrség kimentette a legénységet és Barbate-ba vontatták a hajót, ami azonban a kikötő bejáratánál elsüllyedt. A támadás előtt pár nappal egy hatfős kardszárnyú delfincsapat a Gibraltári-szorosban támadott meg hasonló módon egy vitorlás hajót. A fedélzeten lévő Greg Blackburn úgy látta, hogy az anyadelfin tanította a kicsinyét arra, hogy hogyan rongálja meg a kormánylapátot. Egyértelműen valamiféle nevelés, tanítás folyt – mondta Blacburn. Az Ibériai-félsziget partjainál 2020 májusában kezdődött a kardszárnyú delfinek agresszív viselkedése a hajókkal szemben, és azóta egyre gyakoribbá vált – derül ki egy tavaly júniusban publikált tanulmányból. A támadások főként vitorláshajók ellen irányulnak, és ugyanazt a mintát követik: A legtöbb delfin-hajó találkozás ugyanakkor ártalmatlan. 2020 óta ötszáz ilyenről tudnak, és közülük csak három esetben süllyesztették el a hajót. Az orkák nagyjából száz hajó közül egynek esnek neki egy adott területen. A kardszárnyú delfinek élőhelyén lehet ilyen támadásokra számítani, vagyis Galíciában és a Gibraltári-szorosban. Az agresszivitás újkeletű. A kutatók azt gyanítják, hogy egy traumatikus esemény okozhatta egy kardszárnyú delfin viselkedésének megváltozását, a többiek pedig eltanulták tőle. „A kardszárnyú delfinek ezt természetesen szántszándékkal csinálják, és bár nem ismerjük az okát, egyre biztosabbak vagyunk abban, hogy traumán alapuló védekező viselkedésről van szó” – véli López Fernandez a portugáliai Aveirói Egyetem szakértője. Úgy vélik, hogy egy nőstény kardszárnyú delfin, akit Fehér Gladisnak neveztek el, az agónia egy kritikus pillanatát szenvedhette el – például összeütközhetett egy illlegális halászatot folytató hajóval –, ez váltotta ki nála a viselkedésváltozást, és elkezdett fizikai kontaktust teremteni a hajókkal. A kardszárnyú delfinek pedig könnyen tanulnak. Az biztos, hogy valami miatt hasznosnak tartják ezt a viselkedést, annak ellenére, hogy kockázatos nekivetni magukat mozgó hajóknak. Ez a szokatlan viselkedés nemcsak a hajók szempontjából veszélyes, hanem az Ibériai-partok mentén élő kardszárnyú delfinek számára is, amelyek kritikusan veszélyeztetett állatok. Legutóbb 2011-ben számlálták meg őket, akkor az ibériai partok mentén 39 ilyen állat élt. (Forrás: Live Science, 9news)
Újkeletű agresszivitás
Lehet, hogy csak hóbort?