Mint ahogyan mi is beszámoltunk róla, festékszórókkal mentek a Legfőbb Ügyészség épülete elé a Momentum aktivistái hétfő este, hogy felfessenek néhány ügyet a bejárat elé, amivel szerintük az ügyészségnek foglalkoznia kellett volna. Akciójukkal arra a hírre reagáltak, hogy a Polt Péter vezette hatóság elutasította a december közepén az MTVA-székházban éjszakázó képviselők feljelentéseit, ugyanakkor ismeretlen tettes ellen nyomozást rendelt el azoknak a feljelentéseknek a tárgyában, amelyeket az MTVA és dolgozói tettek.
A Momentum Facebook-oldalán ma délután megjelent néhány fotó, amelyen a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. dolgozói takarítják a festéket. A képekhez azt írták: "így sikálják el a Fidesz bűneit".
A momentumosok akciója után az ügyészség közleményt adott ki. Azt írják, visszautasítják az igazságszolgáltatást ért politikai nyomásgyakorlást.
Az ügyészség szerint "az aktivisták állításával szemben, a vízzel nagyobbrészt el nem távolítható felfestés köztisztasági szabálysértés megvalósítására lehet alkalmas". Azt írták, a festéket vegyszeres eljárással kellett eltakarítani.
Hangsúlyozták, hogy "az ügyészség az Alaptörvénynek és a rá vonatkozó törvényeknek megfelelően, az igazságszolgáltatás közreműködőjeként, függetlenül eljárva érvényesíti az állam büntetőjogi igényét".
A közleményben kitértek arra is, hogy a felírt ügyek közül melyekben nyomoztak.
"A politikai akció keretében megemlített ügyek közül azon esetekben, ahol annak fennálltak a törvényi feltételei, a Központi Nyomozó Főügyészség nyomozást folytatott, mint például Mengyi Roland – aki ellen 2017 áprilisában vádat emelt – vagy Simonka György – akit 2018. novemberében gyanúsítottként hallgatott ki – ügye.
Az akció keretében ugyanakkor olyan ügyeket is megkíséreltek felróni az ügyészségnek, amelynek felderítése nem tartozik a hatáskörébe, és amelyben a rendőrség vagy a NAV folytatott eljárást. Jellemző példája ennek az aktivisták által feltüntetett ún. Elios-ügy, amelyben már sokadik alkalommal hivatkoztak igaztalanul az ügyészségre"
- olvasható a közleményben.
Részletezték azt is, hogy az OLAF magyarországi közvilágítási projektekkel kapcsolatos ajánlását ők az illetékes Pest Megyei Főügyészségnek továbbították, amely egy éve nyomozást rendelt el, különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt. A nyomozást a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda folytatta, majd az eljárást a Nemzeti Nyomozó Iroda a 2018. október 26. napján kelt határozatával bűncselekmény hiányában megszüntette.