A honvédelem nevű új tantárgy indításáról kérdezte a lap a Klebelsberg Központot. A lapnak küldendő választ több körben egyeztették, hogy ki és mit javasolt, az derült ki a tévesen megküldött e-mailből.


Egy levelezés jutott a Telex birtokába, melyben Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár többek között azt írta:

A levél többek között a Klebelsberg Központ Stratégiai és Kommunikációs Főosztályát vezető Antalffy Péternek, Kisfaludy László köznevelésért felelős helyettes államtitkárnak és a KK szakmai vezetőinek szólt.

A lap egyik olvasója arra hívta fel a figyelmet, hogy a Honvédelmi Minisztérium levélben toborozta az önkéntes katonákat a 2023/24-es tanévben bevezetni tervezett honvédelem tantárgy oktatására. A Honvédelem tantárgy kerettanterve meg is jelent az Oktatási Hivatal honlapján.

A portál azt szerette volna megtudni, hogy valóban elindul-e az oktatás. A válaszlevélhez azonban egy belső levelezést is csatoltak véletlenül, melyben a Telexnek írandó válaszról egyeztettek.

E szerint először csak annyit akartak válaszolni a kérdéseinkre, hogy „tájékoztatom, hogy a Honvédelmi neveléssel kapcsolatos oktatási programokat a Honvédelmi Minisztérium koordinálja”.

Aztán Kontra Dorka azt javasolta: „A Honvédelem tantárgy szabadon választható, indításáról az érintett intézmények döntenek. A program koordinációját a Honvédelmi Minisztérium végzi. A Klebelsberg Központ még nem mérte fel, hogy az első tanévben hány iskola vesz részt a projektben, az érintett tanév még el sem kezdődött. A tantárgy célját az oktatas.hu oldalon elérhető kerettanterv tartalmazza.”

Végül átküldték a kommunikációs főosztályvezetőnek, Varga Attilának is jóváhagyásra, sárgával megjelölve ezt: „A Klebelsberg Központ még nem mérte fel, hogy az első tanévben hány iskola vesz részt a projektben, az érintett tanév még el sem kezdődött.”

Antalffy pedig úgy reagált: „A Telex megkeresésére az alábbi választervre kaptunk jóváhagyást, azonban a sárgával jelzett mondat nem állja meg a helyét, mert a KK az Államtitkársággal egyeztetve már fel kellett mérje 2 hónapja, hogy kik vesznek részt a programban, így e mondat nélkül küldenénk ki a választ. Erre kérünk jóváhagyást.”

Végül Maruzsa Zoltán válaszolt: „Péter, ezt ugyebár mi is tudjuk! Nagy nehézségben lennétek, ha mindig csak a színtiszta igazat kellene mondani. Már az első mondat sem igaz, hisz Péterffy Balázs vezetésével lettek leegyeztetve, hogy ki vállalja. Úgy gondolom, hogyha az első mondatot igaznak véljük, akkor teljesen életszerű, hogy a KK-nak nem kell tudnia, hogy hány iskolája vesz részt ebben a programban: hát annyi, ahányan így döntöttek. A választerv tehát nem rossz. De ha inkább meg akarjátok írni, hogy a KK x intézményt választott ki, tőlem azt is lehet. Mi legyen? Zoli”

Erre Péterffy Balázs szakmai elnökhelyettes válaszolt: „Egyetlen aggodalom van, hogy ha van infójuk arról, hogy a tk-k (a tankerületek – a szerk.) már egyeztettek, akkor a válaszban valótlant állítunk. Ha valaki kikéri utána közérdekűben, akkor ránk ragad a hazugság. Az első mondat pedig de jure igaz, mert valóban ők döntenek erről, és mi is azt kértük, hogy aki jelentkezik, az jöjjön, aki nem akart, azt kihúztuk a listáról. Ha mindenképp benne kell maradnia az inkriminált mondatnak, akkor ezt javasolnám: »a KK még nem tudja, hogy ténylegesen hány intézmény vesz majd részt a következő tanévben a programban.«”

Végül Maruzsa Zoltán a lapnak azt írta:

A Telexnek nem sokkal később jött egy email: „Kérem ezt az emailt ne vegye figyelembe, véletlen küldés. A választ új emailben küldöm.”

Ezután pedig megérkezett a hivatalos válasz a Klebelsberg Központ Stratégiai és Kommunikációs Főosztályától, ami megegyezett a korábban elküldött, de „Zoli” által aláírt válasszal.

A lap szerint "így lett egy színtiszta hazugságból szépen becsomagolt féligazság, amivel csak éppen annyit árultak el, amennyit muszáj volt, és éppen úgy megfogalmazva, hogy ne lehessen belekötni".


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!