Az orosz elnök csütörtök este tartott beszédet, amiben sikeresnek minősítette a próbát. Az EU és az ENSZ vezetői szerint ez egyértelmű eszkaláció lehet Oroszország részéről.
Oroszország új rakétarendszerét, az Oresnyiket vetette be Dnyipro ellen csütörtök reggel – jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök esti tévébeszédében a BBC szerint. Az orosz vezető szerint a támadás válasz volt az amerikai és brit nagy hatótávolságú fegyverek orosz területek elleni bevetésére.
Az ukrán légierő szerint Oroszország csütörtökön először használhatott interkontinentális ballisztikus rakétát (ICBM) a konfliktus során, bár ezt még nem sikerült megerősíteni. Több nyugati tisztviselő szerint azonban közepes hatótávolságú ballisztikus rakétáról (IRBM) lehet szó, amelyet az Oresnyik rendszerhez használtak. A BBC információi szerint Putyin úgy fogalmazott, hogy a rakéta „nem nukleáris, hiperszonikus” fegyver volt, és a tesztet sikeresnek minősítette, mivel a célpontot eltalálták.
Putyin elmondása szerint a rakétát egy ukrán hadiipari létesítmény ellen vetették be, ahol fegyvereket és rakétákat gyártanak. A támadás következtében két ember megsérült Dnyipro városában, és megrongálódott egy rehabilitációs központ, bár ott nem érkezett jelentés további sérültekről – közölte a város területi vezetése.
Putyin beszédében arról is szólt, hogy a konfliktus „globális jelleget öltött”, miután amerikai és brit fegyvereket használtak orosz területeken. Az orosz elnök szerint az Egyesült Államok „elpusztítja a globális biztonsági rendszert”, és Oroszország minden eszkalációra „tükörválaszt” ad majd, miközben továbbra is nyitottak a tárgyalásokra.
Kijev a héten több csapást is mért orosz célpontokra, többek között a Brjanszki régióban található Karancsev városában lévő katonai bázisra. Az ukrán erők amerikai ATACMS rakétákat vetettek be, amelyek használatát Joe Biden amerikai elnök nemrégiben engedélyezte.
A brit gyártmányú Storm Shadow rakéták használatáról is érkeztek hírek, bár ezeket az Egyesült Királyság nem kommentálta. Az orosz védelmi minisztérium szerint két ilyen rakétát lelőttek.
Peter Stano, az EU külügyi szóvivője szerint, ha valóban ICBM-et vetettek be Ukrajnában, az Putyin részéről egyértelmű eszkaláció lenne. Stéphane Dujarric, az ENSZ szóvivője szintén aggodalmát fejezte ki az IRBM-ről szóló hírek miatt, és a konfliktus mielőbbi visszaszorítására szólított fel.
Az orosz vezetés reakciója ellentmondásos volt. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az újságírókat a hadsereghez irányította, míg Marija Zaharova külügyi szóvivő élő sajtótájékoztatója közben kapott egy hívást, amelyben figyelmeztették, hogy ne kommentálja a rakétatámadást.