Rachel Hurst, a Kelet-Angliai Egyetem munkatársa és kollégái a The Conversationön mutatják be prosztatarákkal kapcsolatos áttörésüket. A daganat ezen típusa rengeteg férfit érint, a rák ugyanakkor nem minden esetben agresszív. Új tanulmányukban a szerzők azt vizsgálják, hogy mitől válhat a daganat gyorsan terjedővé és agresszívvá. Arra jutottak, hogy bizonyos baktériumoknak jelentős szerepük van a betegség viselkedésében.
A szakértők egy ideje tudják, hogy bizonyos kórokozók képesek rákot okozni, a humán papillomavírus (HPV) például méhnyakrákhoz vezethet.
A kutatók most öt olyan baktériumnemzetségre bukkantak, amelyek az agresszív prosztatarákhoz köthetőek.
Az érintett anaerob, azaz oxigéntől mentes környezetben előforduló csoportok az Anaerococcus, a Peptoniphilus, a Porphyromonas, a Fenollaria és a Fusobacterium. A szakértők négy új fajt is felfedeztek, melyek közül három az érintett nemzetségek tagja.
Hursték több mint 600 férfi prosztataszövetét és vizeletmintáját elemezték, az alanyok között voltak egészséges és prosztatarákos személyek is. Azoknál, akiknél kimutatták az érintett mikrobákat, a daganat előrehaladása jóval gyorsabb volt. Ennek hátterében részben az állhat, hogy a mikroorganizmusok befolyásolják a gazdasejtek anyagcseréjét.
A jelenlegi prosztatarák-tesztek nem feltétlenül tudják előre jelezni, hogy a daganat mennyire lesz agresszív. A kutatók bíznak benne, hogy felfedezésük révén olyan vizsgálati módszert dolgozhatnak ki, amely segít a korai megismerésben.
A baktériumokkal kapcsolatban még rengeteg a kérdés. A szakértők például nem tudják, hogy maguk a mikrobák képesek-e rákot okozni, és ha igen, miként.
Vedd kézbe a 24.hu legemlékezetesebb tartalmait!
Izgalmas arcok, kihagyhatatlan történetek
Keresd az újságárusoknál, vagy rendeld meg az mc.hu/riporter oldalon!
Megrendelem