A Kola-félszigeten található létesítmény ma már teljesen elhagyatott, a hatalmas lyukat teleöntötték betonnal.


Olyan dologra bukkantak a tudósok a Föld középpontja felé fúrás közben, amire nem számítottak, írja a Unilad. A szovjetek még 1970-ben, a hidegháború csúcspontján kezdtek szupermély fúrásba a Kola-félszigeten.

A tervük az volt, hogy a legmélyebb ember alkotta lyuk is a Szovjetunióhoz kötődjön, ne pedig az Egyesült Államokhoz, ezért 15 ezer méter mélyre akartak lejutni a fúrófejekkel. Ez végül nem jött össze a vártnál magasabb hőmérséklet miatt, ám útközben hátborzongató hangokat rögzítettek.

A félszigeten zajló fúrási munkát több mint 20 évig folytatták, mielőtt 1992-ben végleg leállították. Akkor már több mint 12 ezer méteres mélységben jártak, ami megegyezik a Mount Everest és a Fuji magasságával, ha a két hegyet egymásra tesszük, és mélyebb, mint a Föld legmélyebb pontjaként ismert Mariana-árok.

A mára teljesen elhagyatott lyuk felbecsülhetetlen kutatások helyszíne volt bolygónk történetével kapcsolatban. De az sem meglepő, hogy a monumentális lyukat számos legenda övezi. Ezek közül az egyik, hogy a „pokol kapuja” néven is elhíresült furatban egy szikla mögött vörösen izzó barlangra bukkantak a tudósok. Egy mikrofont engedtek az odúba, ahol kísérteties hangokat rögzítettek, amiket itt lehet meghallgatni:

Egyesek szerint a szakemberek gépeikkel lejutottak egészen a pokolig, ahol pedig a kárhozottak sikolyait rögzítették. Bár ezt soha senki nem erősítette meg, mégis felkelette a tudományos élet szereplőinek kíváncsiságát, hogy mit rejt még a bolygónk mélye.

A Kola-félsziget hatalmas furatát ma már részben betemették betonnal, és időközben egy katari olajkút néhány méterrel átvette a vezetést a legmélyebb ember alkotta lyukak versenyében.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!