Jedlik Ányos találta fel a szódavíz gyártásának módszerét a világon először – ahogyan a dinamóelvet és az elektromotort is. És azt tudtad, mikor jelent meg az első palackozottásványvíz-márka Magyarországon?
Amikor buborékokkal dúsított hűsítődet kortyolod ebben a rekkenő hőségben, elönthet a hazafias büszkeség. Ugyanis Jedlik Ányos (1800-1895) neve összeforrt ugyan a fizikával, de legismertebb találmánya a szóda, azaz szikvíz.
Az egyszerű földműves családban, Szimőn (ma már Szlovákia) született Jedlik István – aki csak később, a Szent Benedek-rendben vette fel az Ányos keresztnevet – először a piarista rendben tanult, és már a kezdetektől a természettudományok felé fordult. Már 22 évesen doktori címet szerzett, majd az MTA tagja is lett, és olyan jelentőségű eredményeket ért el elhivatottságával, mint a dinamó elvi működésének bemutatása vagy az első magyarországi elektromos világítás megalkotása. Az első tisztán elektromágneses hatás alapján működő, a világ első egyenáramú „villámdelejes forgonya” hat évvel előzte meg a gyakorlatban elsőként alkalmazott elektromotort. Jedlik munkássága érintette az optikát, az akusztikát és az elektrotechnikát is, nem beszélve bő fél évszázados pedagógiai tevékenységéről: több generációnyi diákot tanított meg a fizika és a kémia alapvetéseire.
De hogy jön ide a szódavíz? Jedlik 1826-ban kezdett el kísérletezni a szénsavas víz előállításával (a rajzát erről a lenti képen láthatjátok), és öt évvel később megszületett a „sódásflakonja”, amely lehetővé tette az egyszerű és gyors otthoni előállítást. Ezzel a feltaláló egy új italt hozott létre, ráadásul egy csapásra forradalmasította az üdítőital-piacot is. Amikor előadást tartott 1841-ben a Magyar Orvosok és Természetvizsgálók nagygyűlésén arról, hogy mit fedezett fel, ilyen aranyosan fogalmazott ez a csendes, visszahúzódó ember: