A babaváró támogatás iránt óriási az előzetes érdeklődés és sokan szeretnék tudni, hogy jogosultak-e az igénybevételére. A támogatott hitelt kizárólag házaspárok igényelhetik, ahol a feleség nem fiatalabb 18 évesnél, de nem töltötte be a 41 életévét. Elvárás még a legalább 3 éves folyamatos tb-jogviszony, a NAV köztartozás-mentesség, valamint az, hogy az igénylőt ne tartsák nyilván a központi hitelinformációs rendszerben (KHR) rossz adósként. A megigényelhető hitelösszeg nagysága ezen kívül függ a házaspár igazolt nettó jövedelmének nagyságától is.
A Bankmonitor.hu ötezer válaszadó bevonásával készült reprezentatív felmérése alapján a babaváró támogatás iránt érdeklődők 70 százaléka jogosult lehet a támogatásra, míg a többiek nem felelnek meg valamelyik feltételnek.
A leggyakoribb elutasítás okok, sorrendben:
- Nem megfelelő családi állapot - vagyis amikor az igénylők nem házasok, vagy egyik fél sem első házasságában él és van gyermekük (11,5% az összes válaszadóra vetítve).
- Az érdeklődő rossz adósként szerepel a központi hitelinformációs (KHR) rendszerben (8,7%).
- Nincs meg a legalább három éves folyamatos tb-jogviszony (8,4%).
- Fennálló NAV tartozásuk miatt is sokan bukhatják a kedvezményes hitelt (2,1%).
A házasság és a NAV-tartozás tilalma elvileg gyorsan orvosolható, és ha csak ennyi volt a gond, az igénylő hamar jogosultságot szerezhet a babaváró támogatás igénybételére. Ha minden babaváró iránt érdeklődő rendezi fennálló NAV-tartozását és házasságot köt, akkor a jogosultak aránya 70 százalékról 74 százalékra emelkedhet.
Aki kíváncsi rá, jogosult-e a babaváró hitelre, az a portál egyedi online kalkulátorával ellenőrizheti ezt.
2 772 milliárd forintot kaphatnak a babavárósok három év alatt
A babaváró támogatás iránt érdeklődő, arra jogosult válaszadók a felmérés szerint átlagosan 9,2 millió forint hitelösszeget igényelnének. Figyelembe véve tehát, hogy az MNB a program három és fél éve alatt összesen 300 ezer db szerződésre számít, az igényelt átlagos hitelösszeg alapján a teljes folyósítás elérheti a 2 772 milliárd forintot.
Összehasonlításképpen: az idei év első három hónapjában havonta átlagosan 67 milliárd forint új lakáshitel- és 42 milliárd forint értékű új személyikölcsön-szerződés született. A portál szakértői szerint
elkerülhetetlen, hogy a személyi kölcsönök és lakáshitelek kereslete bizonyos mértékben csökkenjen a babaváró támogatás megjelenésével.
A babaváró támogatás egyébként meglévő hitelek kiváltására is alkalmas lesz.
A babaváró támogatás legfontosabb részletei
A babaváró támogatás szabad célú, ingatlan fedezet nélküli kölcsön, melyet 2019. július 1-jét követően lehet igényelni. A hitelhez a futamidő alatt született gyermekek számától függően kamattámogatás és gyermekvállalási támogatás is kapcsolódhat. A maximálisan igényelhető összeg 10 millió forint, a futamidő legfeljebb 20 év lehet. A konstrukcióra legkésőbb 2022. december 31-ig le kell szerződni, azaz 3,5 évig lehet igénybe venni a támogatást.
Amennyiben a futamidő alatt megszületik az igénylők második gyermeke, akkor az aktuális fennálló tőketartozás 30 százalékát elengedik, ha pedig a harmadik babánk is világra jön (vagy magzatként eléri a 12 hetes kort), akkor a teljes tartozást elengedik.
Gond akkor van, ha az igénylőknek nem születik gyermekük az első 5 évben. Ekkor egy összegben kell megfizetnünk az addig igénybe vett nagyjából 2,1-2,2 millió forint összegű állami támogatást, mégpedig legfeljebb 120 napon belül. Továbbá a futamidő hátralévő részére a kamatmentesség is megszűnik, a kamat pedig az 5 éves névleges futamidejű állampapír aukciós átlaghozamának 130 százaléka lesz, 5 százalékponttal növelve. (Ez jelenleg 7,76 százalékos kamatot jelentene.)
Kiemelt kép: MTI/Sóki Tamás