Eddig Ausztráliában lapult hazánk egyik leghíresebb festőjének kiemelten értékes alkotása, amelyet pár órára az alkotójának viaszfigurája mellé helyeztek a Madame Tussauds Budapestben. Innentől a Virág Judit Galériában ingyenesen látogatható, mielőtt december 15-én aukcióra bocsátják.

A Madame Tussauds Budapest és a Virág Judit Galéria együttműködésének köszönhetően elsőként látható itthon az a Munkácsy Mihály-festmény, amely hatalmas meglepetésre nemrég került elő Ausztráliából. A valószínűleg 1877-78 körül készült képet több mint egy évszázada a tulajdonosán kívül nem láthatta a nagyközönség – egészen mostanáig, amikor egy délelőtt erejéig egyesítették az alkotójával, hiszen a Madame Tussauds Budapestben van a világ egyetlen Munkácsy viaszfigurája. Amelyen egyébként jól látszik, hogy milyen délceg, jó kiállású férfi lehetett a maga korában, főleg a 180 centis magasságával és kék szemével.

Itt, az alkotó másának árnyékában leplezték le a hatalmas értéket képviselő művészeti szenzációt, amelyet lélegzet-visszafojtva vártak a jelenlévők, és bizony nekünk is tátva maradt a szánk a bársonylepel alatti, csodaszép portrétól. A képen az 1858-ban született Zichy Zsófia, Zichy Mihály bájos lánya szerepel, aki egyébként a hazai virágkötészet megalapítója, és öt nyelven beszélő zongoraművész volt. Zsófia több Munkácsy-festményen is szerepel, például a Milton című alkotáson is ő állt modellt.

A festmény kalandos utat járt be: az 1900-as években egy párizsi galéria kirakatában pillantotta meg a mostani tulajdonos dédnagyanyja, aki megvásárolta és hazavitte Ausztráliába. A kép generációkon át a család birtokában maradt, majd pár hónapja a budapesti Virág Judit Galéria kapott egy fotóval illusztrált levelet, amelyben az állt, hogy Magyarországon akarják értékesíteni a festményt. Természetesen hosszas vizsgálat kezdődött a kép eredetiségét illetően – hiszen rengetegen hamisítják a világhírű és keresett alkotót –, külföldi szakembereket is bevonva. Ám mivel szerencsére jól feldolgozott a Munkácsy-életmű, végül minden kétséget kizáróan bebizonyosodott a kép valódisága, és végre hazakerülhetett a portré.

A hozzáértők szerint Munkácsy stílusára jellemző volt ez a gyönyörű mélybordó háttér, amelyet Zsófia bájos arca mögött láthatunk. Sőt, maga a portréműfaj is az alkotó jellegzetessége volt, a körülbelül 700 művének egyhatoda ide sorolható – és még mindig van jópár fel nem fedezett vagy elkallódott képe világszerte.

A fiatal lány arcképe című, gyönyörű Munkácsy-portrét bárki ingyenesen megtekintheti november 22-től december 14-ig a Virág Judit Galériában (1055 Budapest, Falk Miksa utca 30.), amíg kalapács alá nem kerül 15-én. A kikiáltási ára 48 millió forint, de a becsértéke 100-150 millióra rúg, de a határ a csillagos ég: annak idején a Poros út című Munkácsy-festmény például 2003-ban 220 millió forintért kelt el.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!