Érdekes tanulmány jelent meg az Európai Tüdőalapítványtól: az ERJ Open Research tudományos folyóiratban kiadott kutatási eredmények szerint azok a tinédzserek, akik sokáig maradnak fenn, és reggel később ébrednek, nagyobb eséllyel lesznek allergiásak vagy asztmások.
Az EurekAlerten megjelent sajtóközlemény szerint ez az első olyan kutatás, ami az alvási szokások és az asztma kialakulása közötti kapcsot vizsgálja. A kutatók megjegyezték, hogy az asztma tünetei erősen köthetők a test belső órájához, vagyis a cirkadián ritmushoz, és ez okozhatja azt is, hogy az alvási ciklus is befolyásolja azokat.
A szakértők szerint egyre több az asztmás fiatal, és még mindig nem értjük teljesen, hogy mi okozza ezt az arányemelkedést. Vannak olyan rizikófaktorok, amelyeket ismerünk, például a légszennyezést és a cigarettafüstöt, de ezek magukban nem merítik ki a növekedés okait. Az alvás, valamint az ilyenkor termelődő melatonin nevű hormon befolyásolhatja az asztma kialakulását, ezért a kutatók azt akarták megfigyelni, hogy maga az alvás mennyisége és milyensége tudja-e növelni vagy csökkenteni a betegség megjelenésének esélyét.
A kutatáshoz 1 684 fiatalt vizsgáltak meg, kérdőívet kellett kitölteniük az allergiához és asztmához kapcsolható tünetekről, valamint az alvási szokásaikról. A kutatók ezután összehasonlították a válaszokat, és olyan faktorokat is figyelembe vettek, amelyek befolyásolhatják az allergia vagy asztma kialakulását, például egy családtag dohányzási szokásait.
Az eredmények azt mutatták, hogy az asztma kialakulásának esélye háromszorosára nőtt akkor, ha a tinédzser éjjeli bagoly típus volt,
az allergiás nátha pedig náluk kétszer akkora eséllyel jelent meg, mint a korán fekvőknél. A kutatók hipotézise az, hogy a melatonin hormon termelése általában nincs összhangban azoknál, akik sokáig maradnak fenn, a melatoninról pedig tudjuk, hogy van köze az asztma kialakulásához.