Az elmúlt évezredek - így a XX. század - háborúinak sokszor fontos része volt, hogy a megszállt területekről eltűnnek a múzeumokban, illetve otthonokban lévő értékes műtárgyak. Most sincs ez másként - írja A mű, ami a február vége óta folyó ukrán-orosz háború több hasonló eseményéről számolt be.

A éap szerint előbb a Dnyeper-parti Zaporizzsja katonai parancsnoka beszélt arról, hogy a megszálló orosz csapatok összegyűjtötték a városi múzeumok legnagyobb értékeit, részleteket azonban nem tett közzé - ellentétben Mariupol hatóságaival, akik kétezer műtárgy eltűnését jelentették be, köztük

régi ikonokat, egy különleges Tóra-tekercset, az orosz tájképfestészetet forradalmasító Arhip Ivanovics Kuindzsi (1841-1910), illetve a tengeri látképei miatt magasan jegyzett Ivan Konsztantyinovics Ajvazovszkij (1817-1900) munkáit.

Wikimedia Commons Ivan Ajvazovszkij: A hullám, 1889

A lista nemrég Melitopolban bővült: az intézmény munkatársai a gyűjtemény egy részét az időhiány miatt már csak a pincében, kartondobozokban tudták elrejteni, az érkező katonák, illetve a velük együtt feltűnő szakértők így könnyen megtalálhatták köztük

a két és félezer éves szkíta aranyakat, az ezüstérméket, illetve a régi fegyvereket.

A múzeum munkatársai szerint az érkezők itt már szervezettek voltak, így jól tudták, mit keresnek. A városi tanács igyekszik minél teljesebb listát összeállítani a hiányzó tárgyakról, így azok nemzetközi körözési listára kerülhetnek, későbbi feltűnésük esetén pedig akár hosszú bírósági küzdelem után visszaszerezhetővé válnak.

Vedd kézbe a 24.hu legemlékezetesebb tartalmait!

Izgalmas arcok, kihagyhatatlan történetek

Keresd az újságárusoknál, vagy rendeld meg az mc.hu/riporter oldalon!

Megrendelem
ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!