A 33 éves Vetoon Phoome-ot október 7-én ejtették túszul, miközben Izraelben dolgozott egy farmon. A nővére elmeséli a szabadulás pillanatait.
Rungarun Wichangern az ágyán feküdt, a telefonját bámulta, és csak kétségbeesetten reménykedett a hírekben, amikor meglátta a fényképet. A Facebookon osztottak meg egy képet, amelyen 10 thaiföldi munkás látható, akiket hét hétig túszként tartottak fogva Gázában, de most szabadon engedték őket. Biztos volt benne, hogy öccse, a 33 éves Vetoon Phoome, aki egy Gázához közeli farmon dolgozott, és október 7-én elrabolták, a kiszabadultak között van.
„A képen csak profilból láttam, de felismertem. Amikor kinagyítottam a kép részletét,
– mondta. „Reszketett a kezem. Újra reménykedtem.” Aztán látott egy rövid videóhírt, amely túl távolról készült ahhoz, hogy jól lássa az arcokat, de felismerte bátyját a járásáról. „Biztosan ő a bátyám... Azonnal felismertem” – mondta.
Rungarun este 11-kor hívta fel a szüleit. Az örömtől sírva mondta el a hírt, A szülei alig hittek neki, és folyton azt kérdezgették: „Biztos vagy benne, hogy ez a mi fiunk? Igaz vagy sem?”. Reggel 6-ra a thai hatóságok is telefonáltak, és megerősítették,
A Shamir Egészségügyi Központtot hívva végre Rungarun videohíváson keresztül tudott beszélni a testvérével. Elmondta, hogy jól van, nem kínozták meg, és rámosolygott a kamerába.
A bátyja videohíváson keresztül, az elmondta neki, hogy késő estig dolgozott az október 7-i támadás előtt, és így a szobájában aludt, amikor a Hamász rajtaütött a táborán. Lövések hangját hallotta, aztán „Jött egy fickó, és azt mondta, ne lődd le, Thaiföldről jött” – mondta Rungarun. Valamit a szemére helyeztek, és elhajtották. Azt mondta, hogy
Rungarunnak először azt mondták, hogy bátyja, aki egy burgonya- és gránátalmafarmon dolgozott, meghalt az október 7-i támadásokban. Az első két hétben nem tudta abbahagyni a sírást. Remélte, hogy legalább a testét haza lehet vinni. Azonban Vetoon DNS-ét soha nem találták meg a táborában megöltek között. Apjuk nem is adta fel a reményt, mondta, és biztos volt benne, hogy fia nem halt meg. „Apám volt a legboldogabb ember a családban, amikor meghallotta a hírt” – mondta Rungarun.
Mások számára a hírekre való fájdalmas várakozás még folytatódik. Szombaton a thaiföldi külügyminisztérium közölte, hogy jelenleg 20 thaiföldi állampolgárt tartanak fogva Gázában, ami több, mint a korábban közölt számok. Ennek oka, hogy a pénteken szabadon engedett emberek közül négyet korábban nem tartottak nyilván túszként.
Rungarun azt mondta, köszönetet akar mondani az izraeli hivatalnoknak, aki a bátyja farmján dolgozott, és aki a megpróbáltatások során végig kapcsolatban maradt vele. Reméli, hogy az összes többi embert, akiket még mindig fogva tartanak, hamarosan szabadon engedik. „Megértem az érzést" – mondta. „Megértem az aggodalmat, hogy rokon vagyok, aki várja a szerettét.”