2018 decemberének közepén óriási meteorrobbanás történt a Bering-tenger felett. Az eseményt a Földről nem sikerült megfigyelni, a NASA egyik műholdja azonban észlelte, és rögzítette is a detonációt - számol be a Live Science.


A becslések alapján a meteor 10 méter átmérőjű és 1500 tonnás volt, és a felszíntől 25 kilométerre semmisült meg. Az objektum nagyjából tízszer nagyobb energiával robbant fel, mint a hirosimai atombomba. 2013 óta ez volt a legerősebb meteorrobbanás, amelyet bolygónknál észleltek, még szerencse, hogy a detonáció a lakott területektől távol történt, így nem okozott sérüléseket.

Az égitest jóval kisebb volt azoknál az objektumoknál, amelyeket a NASA rendszere folyamatosan figyel, így fordulhatott elő, hogy érkezése előtt nem azonosították. Az égitestet végül a Moderate Resolution Imaging SpectroRadiometer (MODIS) örökítette meg, amint belépett a légkörbe a Bering-tenger felett.

A video showing the smoke trail from the #Meteor over the Bering Strait last December, produced using data from @JMA_kishou's #Himawari satellite.
The orange meteor trail in the middle, shadow above-left.

Hi-res copy: https://t.co/EXn8sFb556 pic.twitter.com/X54InkvMnl

- Simon Proud (@simon_sat) 2019. március 19.

A Föld légkörét minden nap rengeteg kisebb meteor éri el, ezek azonban ritkán okoznak problémát. A legutóbbi jelentős robbanás 2013-ban Cseljabinszk felett történt, akkor több mint ezer ember sebesült meg, a sérülések többségét a betört ablakok idézték elő. Az akkori meteor a becslések alapján 20 méter széles lehetett.

A cseljabinszki robbanás az 1908-as tunguszkai esemény óta a legnagyobb ilyen jelenség volt.

Kiemelt kép: iStock


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!