Azt gondolom, hogy szükség lenne egy hiteles és szigorúbb jogállamisági mechanizmus létrehozására, amely független, és minden tagállamra vonatkozik
- jelentette ki. A német politikus fontosnak nevezte, hogy ne legyen átpolitizált, ne legyen a pártpolitikai csatározások terepe ez az eszköz, amely keretében az EU minden tagországát monitoroznák.
Manfred Weber kiemelte, már a héten elfogadhatja az Európai Parlament, hogy korlátozzák a közösségi forrásokat a jogállami elveket súlyosan megsértő tagállamok számára. Ezt az indítványt ő is támogatja a kezdettől fogva.
Beszélt arról is, hogy noha sokan nem őt tartják Orbán Viktor legfőbb kritikusának, a néppárti frakció tette lehetővé a hetes cikk szerinti eljárás elindítását Magyarország ellen, vagyis a pártcsalád az alapvető jogok kérdésében nem ismer különleges bánásmódot.
Végezetül reményét fejezte ki, hogy az Európai Bíróság mielőbb meghozza az ítéletét a magyar felsőoktatási törvény és a civil szervezetekre vonatkozó szabályozás ügyében - mondta az Európai Bizottság elnöki tisztségére is esélyes politikus. (mti)
Kiemelt kép: Manfred Weber és Angela Merkel német kancellár a CDU elnökségének kétnapos potsdami ülésén január 14-én. MTI/AP/Michael Sohn