David Pressman kedd este beszélt a guruló dollárokról és a NATO-ról is. Szerinte a szuverenitásvédelmi törvénytervezet mellett Moszkva külföldi ügynöktörvénye enyhének és szelídnek tűnik.
Többször is odaszúrt a magyar kormánynak David Pressman az Amerikai Kereskedelmi Kamarában mondott kedd esti beszédében, írja a Telex. Az Egyesült Államok magyarországi nagykövete kezdetben méltatta a két ország együttműködését főként a gyógyászatban, az IT területén, szoftverfejlesztésben és a szociális ágazatban, majd hirtelen hangnemet váltott és a kormány által „guruló dollárokként” emlegetett amerikai befektetésekről beszélt.
Az amerikai nagykövet hangsúlyozta, hogy a váratlan adók kivetése hatással van a külföldi befektetésekre, ahogy az is, ha Lázár János bizonyos ágazatokban a külföldi vállalatokat nem kívánatosnak nyilvánítva azt javasolja nekik, hogy adják el a cégüket és távozzanak.
„Vajon Hollywoodban mit gondolnak a magyarországi befektetésekről, amikor a könyvek lefóliázásáról és a megbírságolt könyvesboltokról szereznek tudomást, vagy amikor megtudják, hogy egy jelentős kulturális intézmény vezetőjét kirúgják bizonyos fényképek kiállítása miatt” – idézi a lap Pressmant, aki riasztónk nevezte az újonnan létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal jogkörét.
„Emellett a törvénytervezet mellett Moszkva külföldi ügynöktörvénye enyhének és szelídnek tűnik.”
A nagykövet kitért a NATO-val kapcsolatos magyar álláspontra is. Szerinte a magyar vezetés az MATO-t inkább szerződésnek, nem pedig politikai-katonai szövetségnek tekinti.
„Mi nem azért vagyunk hajlandóak amerikai vért ontani Magyarország védelméért, mert az teljesíti szűk, szerződéses kötelezettségeit, azaz a költségvetés bizonyos százalékát a hadseregére fordítja, vagy részt vesz a közös hadgyakorlatokon – hanem mert mindketten tagjai vagyunk ennek az értékközösségnek.”
Amikor Magyarország a kommunizmust elutasítva kilépett a Varsói Szerződésből, befogadták az Európai Unióba és a NATO-ba, ezzel elfogadta a szabadpiacot és a demokratikus kormányzást.
David Pressman szerint ez abból is látszik, hogy a miniszterelnök magához öleli Putyint, kormánya az Ukrajnának nyújtott, létfontosságú segélyek visszatartásával fenyegetőzik, miközben a háborús bűnösök ukrán férfiakat, nőket és gyerekeket gyilkolnak, a független médiát és a civil szervezeteket vizsgálja és támadja, bírákat mocskol be, az oroszokkal való kapcsolatai erősítésére törekszik, miközben szövetségesei pont szankcionálnák Oroszországot.