Elhunyt Spongyabob alkotója, Homer Simpson magyar hangja, a Pixar névtelen hőse, Pingu megálmodója és a Marvel-képregények atyja. Róluk külön cikkben is beszámoltunk, azonban kevésbé ismert animációsok is távoztak az élők sorából. Most felelevenítjük, kiktől kellett idén búcsút vennünk. Nyugodjanak békében.
Rumen Petkov (1948–2018)
Bolgár rajzfilmrendező, aki a Boci és Pipi, a Dexter laboratóriuma és a Johnny Bravo című Cartoon Network-sorozatok mellett a bolgár Csoko és Bokón dolgozott.
Rumen Petkov
Stephen Hillenburg (1961–2018)
A tengerbiológusból lett rajzfilmrendező, Stephen Hillenburg részt vett a Nickelodeon Rocko című rajzfilmsorozatának készítésében, önálló alkotása pedig a csatorna későbbi zászlóshajója, a Spongyabob Kockanadrág. Hosszabb kihagyás után a második mozifilmre tért vissza íróként. Nemrég petíció indult, hogy az alkotónak ekészüljön a címlapképen látható, a sorozatból más szöveggel ismert #1 szobor.
Stephen Hillenburg
Székhelyi József (1946–2018)
A magyar Homer Simpson, Székhelyi József Jászai Mari-díjas színművész, aki időnként szinkronizált is. A Simpson család feje mellett ő adta Cipúr hangját a Vili, a verébből, Mművészet Györgyét az Oligarchiából, valamint Zéróét Az erdő kapitányából. Halála után Háda János fogja helyettesíteni a FOX sorozatában.
Székhelyi József
Stan Lee (1922–2018)
Író, szerkesztő és a Marvel Comics elnöke volt. A Pókember, a Vasember és számos más legendás képregényszuperhős alkotóját a Marvel atyjaként is emlegetik, nem véletlenül: az 1960-as években a Marvelnél forradalmasította a képregényműfajt és ezen keresztül az amerikai popkultúrát azzal, hogy olyan hősöket alkotott, akikkel könnyebb azonosulni.
Stan Lee alkotásai
Bud Luckey (1934–2018)
„Az animáció névtelen hőseként” emlegették. A Toy Story-filmek animátoraként, valamint A Hihetetlen család és a 2011-es Micimackó-film szinkronhangjaként ismert Luckey legismertebb munkája Woody seriff megalkotása.
Bud Luckey
Tony Wolf (1930–2018)
Antonio Lupatelli olasz könyvillusztrátor és író, közismert írói álnevén Tony Wolf számos mesekönyv, köztük a Mesél az erdő-sorozat és a Pingu-könyvek megalkotója. Az ötvenes években kezdte pályafutását.
Tony Wolf
Takahata Iszao (1935–2018)
A világhírű japán animációstúdió, a Ghibli társalapítója, Mijazaki Hajao barátja. Nevéhez fűződnek többek között olyan jelentős animációs filmek, mint a Szentjánosbogarak sírja, a Yesterday – Vissza a gyerekkorba, a Pom Poko – A tanukik birodalma vagy A Yamada család.
Tahi Tóth László (1944–2018)
Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, aki több magyar rajzfilmben szerepelt mellékszereplőkként, például a Kérem a következőt!, a Kukori és Kotkoda, a Vízipók-csodapók és a Vakáción a Mézga család című sorozatokban, emellett ő Shifu mester, a Kung Fu Panda szereplőjének hangja.
Tahi-Tóth László
Will Vinton (1947–2018)
A Will Vinton Studios alapítója, amely később Laika néven folytatta. Ő volt a Vadkaland vezető producere,
Børge Ring (1921–2018)
Dán animátor, néhány azokból a filmekből, amelyeknél közreműködött: Négy dínó New Yorkban, A titkos fegyver, A Rózsaszín Párduc átka, A kis manók furulyája, Lucky Luke: A Daltonok szökésben és számos Asterix-film.
Fred Crippen (1928–2018)
Számos animációs sorozaton dolgozott, ilyen például az 1997-es Sötét zsaruk, A szellemirtók újabb kalandjai, a Sabrina: a rajzfilmsorozat vagy a Tini nindzsa teknőcök.
Pablo Ferro (1935–2018)
Az 1959-es Test Dive Buddies című rövidfilm animációs rendezője.
Adam Burke (1971–2018)
Rengeteg Pixar-filmen dolgozott animátorként, ebbe a körbe beletartozik A Hihetetlen család 1–2, a Verdák 1–2, a L’ecsó, a Wall-E vagy a Fel!.
(képek: CNBGfans, Charles Sykes/Invision/AP, Ripost/Markovics Tamás, Deborah Coleman/Pixar)