Az Európai Bizottság kedden javaslatot nyújtott be a schengeni határellenőrzési szabályok megújítására, annak biztosításáért, hogy a belső határellenőrzéseket továbbra is csak végső megoldásként lehessen alkalmazni - írja az MTI.


A javaslat szerint ha valamely tagállam úgy határoz, hogy előre látható fenyegetések miatt meghosszabbítja az ellenőrzéseket, először azt kell értékelnie, hogy nem megfelelőbbek-e olyan intézkedések, mint a célzott rendőrségi ellenőrzések és a megerősített rendőrségi együttműködés. A 6 hónapot meghaladó meghosszabbításokról kockázatértékelést kell végezni, az ideiglenes intézkedések időtartama nem haladhatja meg a 2 évet.

Az Európai Bizottság a határellenőrzési reformtervezetben lehetővé kívánja tenni a közös határ közelében feltartóztatott migránsok egyik tagállamból másikba történő átadását. A testület javaslata megnyitná annak a lehetőségét, hogy

egy tagállam az illegális bevándorlókat visszaküldhesse abba a szomszédos tagállamba, ahonnan érkeztek, ahelyett, hogy a származási/küldő országába küldené vissza őket, ahogyan ez a jelenlegi szabályok szerint történik.

Az EU végrehajtó szerve emellett további intézkedéseket javasol az uniós menekültügyi és visszaküldési szabályok keretében, annak tisztázására, hogy a tagállamok - az alapvető jogok maradéktalan tiszteletben tartása mellett - hogyan reagálhatnak ilyen helyzetekben. Ez magában foglalja annak lehetőségét, hogy a menedékjog iránti kérelmek nyilvántartásba vételi határidejét legfeljebb 4 hétre hosszabbítsák meg, valamint az orvosi esetek kivételével az összes menedékjog iránti kérelmet a határon vizsgálhassák meg.

Továbbra is garantálni kell a tényleges hozzáférést a menekültügyi eljáráshoz, és a tagállamoknak biztosítaniuk kell a segítséget nyújtó humanitárius szervezetek számára is a hozzáférést. A tagállamoknak ezenkívül lehetőségük lenne arra, hogy a visszaküldések igazgatására irányuló szükséghelyzeti eljárást vezessenek be.

(Kiemelt képünk illusztráció.)

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le! Az Európai Unió legfontosabb politikai eseményeiről hetente értesülhetsz hírlevelünkből.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Kedves Olvasónk!

Már csak egy kattintásra van szükség, hogy megerősítsd feliratkozási szándékodat! Amennyiben nem kapod meg megerősítő e-mailünket, kérünk, ellenőrizd a levélszemét mappádat.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!