A svéd kormány külügyminisztere azonban ezt a NATO-tagság megvitatásáról szóló meghívást visszautasította, meg is indokolta, miért.
Ahogy arról mi is beszámoltunk, a a török parlament több hónapos tanácskozás után jóváhagyta Svédország NATO-csatlakozását. Ezzel Magyarország az egyetlen, amely ellenáll a védelmi szövetség északi bővítésének.
Ugyanakkor
Tobias Billström svéd külügyminiszter azt közölte, hogy nem látja értelmét a tárgyalásnak. De hozzátette: „amit természetesen remélünk, az az, hogy Magyarország mielőbb ratifikálja a NATO-tagságot”.
A 444.hu szerdán közzétette azt a levelet, melyet a magyar miniszterelnök írt svéd kollégájának. Ebben az áll:
"Kedves Miniszterelnök úr!
Európa válságok és bizonytalanságok korszaka előtt áll. Ennek a fényében országaink kapcsolatai – mind a bilaterális, mind a nemzetközi szervezetek tagjaiként ápolt kapcsolatok – egyre nagyobb fontosságúak.
Meggyőződésem, hogy Svédország és Magyarország közötti bármilyen politikai vagy biztonsági megállapodás alapjának az egymás iránt táplált, kölcsönösen erős bizalomnak kell lennie. A magyar kormány ennek szellemében javasolta a magyar országgyűlésnek, hogy ratifikálja Svédország NATO-csatlakozási kérését. A kölcsönös bizalom a parlamenti vitáink során is kiemelt szempont volt.
Úgy hiszem, hogy az intenzívebb politikai párbeszéd hozzájárulhat a kölcsönös bizalom megerősítéséhez országaink és intézményeink között, lehetővé téve, hogy tovább erősítsük politikai és biztonsági megállapodásainkat.
Mindezekre tekintettel meghívom önt, hogy a legelső alkalmas időpontban látogasson el Magyarországra, hogy eszmét cserélhessünk minden közös ügyünkről, így az összetett bilaterális kapcsolatainkról, a biztonsági és védelmi politika terén várható jövőbeli együttműködésünkről és Magyarország közelgő soros elnökségéről az Európai Unió Tanácsában.
Üdvözlettel:
Orbán Viktor”