Tettél már olyasmit, amit később megbántál? Vagy amiről azt gondoltad, senkinek nem mondanád el? Esetleg tettél olyasmit, amit nem szívesen árulnál el a szüleidnek, a barátaidnak vagy a szerelmednek? Amit szégyellsz mások előtt? Mondjuk titokban megetted a gyerek csokiját?
Nos, ilyen titka mindenkinek van, és a titkok eredete sokféle lehet, többek közt a szégyen - mit gondolnának rólad mások, ha ezt tudnák - vagy a bűntudat - amikor úgy érzed, amit elkövettél, vélt vagy valós okból a társadalom által megvetendő cselekedet lenne.
Egy rendhagyó magyarországi kezdeményezés során most pont arra kérnek téged is, hogy írd meg bátran a titkodat. Természetesen név nélkül. A titkot pedig küldd el képeslapon egy szentendrei címre.
Gálfi Eszter és KisM Franciska az összegyűjtött lapokat egy művészeti projekthez is felhasználja.
Mint azt Egy képeslapnyi titok egyik ötletgazdája, Gálfi Eszter a Szeretlek Magyarországnak elmondta, ez a kezdeményezés több mint tíz éve működik Amerikában, sikeres projekt lett, egy TED Talk előadáson is szerepelt. Miután Az ember című oldal alapvetően történetekről szól, és nem címlapsztorikat, ismert emberek és sztárok történeteit, hanem jellemzően az utca emberének történeteit gyűjti össze és adja közre, ami másokat inspirálhat, és amiből mások erőt meríthetnek, adta magát, hogy az Egy képeslapnyi titok című mozgalmat elindítsák.
"Bár ezek anonim vallomások, a képeslap-projekt célja, hogy mégis jobban megismerjék egymást az emberek. Franciskával együtt
abban bízunk, hogy egy-egy képeslapon megírt őszinte mondat ráébreszti az olvasónkat: nincsenek egyedül, mások is hasonló dolgokkal küzdenek a mindennapokban, mint ők.
A célunk ezzel az, hogy merjük megmutatni magunkat."
Az Egy képeslapnyi titok felhívása
"Minden történet elmondásának eljön az ideje. Különben örökre a titkod foglya maradsz." (Murakami Haruki)
"…és az igazság szabaddá tesz benneteket." (János evangéliuma, 8,32)
Nem lehet univerzálisan kijelenteni azt, hogy titkoknak nincs helye az életünkben, és nem tudjuk megítélni, hogy egy titok megérik-e, s ha igen, mikor arra, hogy felfedjék. Mindenesetre Jézus azt mondja, az igazság szabaddá tesz, s valóban, milyen sokszor tapasztaltuk meg azt, amikor szavakba tudtunk önteni korábban nem értett, de mégis bennünk észrevétlenül dolgozó érzelmeket, vagy gondolatokat, mintha mázsás súlytól szabadultunk volna meg.
Ezen gondolatok mentén született meg bennünk az ötlet, hogy mi lenne, ha kimondanánk dolgokat, amikkel, mint titok élünk? Amiket talán még magunknak sem, de másoknak biztosan nem vallanánk be. Mi lenne, ha az a pár mondat papírra vetése régóta hurcolt terheket venne le rólunk? És mi lenne, ha mások titkainak megismerése, bátorságot adna nekünk, olvasóknak a saját igazságaink kimondásában?
S hogy milyen formában?
Küldj nekünk egy képeslapot (2001 Szentendre, Pf. 90. jelige: „az ember”), melyen megírod, ami a szívedet nyomja, vagy egy olyan dolgot, amit szégyellenél mások előtt
– akár a szeretteid előtt is – bevallani, vagy csak valami apróságot, amit senki nem tud rólad (például ismerünk valakit, aki megeszi az ajándék csokikat, amiket a gyerekei kapnak).
Egy képeslapnyi titok, amit szigorúan név és egyéb beazonosíthatóság nélkül adsz föl, s amit mi – lefotózva a lapot – ezen az oldalon megosztanánk másokkal, egymással. Idővel pedig a legjobb lapokból egy kiállítást rendezünk, vagyis a “Képeslapnyi titok” nem csak szociológiai, de művészeti projekt is.
Ha megszólítva érzed magad, bátorítunk, hogy adj fel egy lapot a titkoddal, s tarts ezáltal egy olyan tükröt magad és mások elé, ami (végre) a valóságot mutatja, mert mi hiszünk abban, hogy minden egyes tabu ledöntésével egy szeretetteljesebb és elfogadóbb világ építéséhez járulunk hozzá.
Szeretettel
Gálfi Saci és KisM Franciska