Gyulai Gábor, a Magyar Helsinki Bizottság menekültügyi programvezetője a lapnak azt mondta, nem tudni, ki és hogyan dönt a honosításról.


Nemrég kiderült, és mi is írtunk róla, hogy a magyar állam eddig 300 menekültet fogadott be a súlyos gazdasági és politikai válságot élő Venezuelából. Magyarországtól ingyenes repülőjegyet, legalább egy évig ingyen lakást kapnak, részt vehetnek ingyenesen integrációs programon, illetve magyar és angol nyelvtanfolyamon.

A venezuelaiak letelepedési papírokkal is rendelkeznek, amelyekkel érkezésük után néhány hónappal már legálisan dolgozhatnak. Az Index cikke szerint a magyar állam egyetlen feltételt vizsgált: azt, hogy a menekültnek vannak-e magyar felmenő, és volt, akinél egy nagyszülő elég volt a befogadáshoz.

Gyulai Gábor, a Magyar Helsinki Bizottság menekültügyi programvezetője most a Népszavának nyilatkozott arról, amit tapasztalt a honosítási gyakorlatról.

"Igazi fekete doboz-eljárásról van szó. Jelenleg Magyarországon teljesen átláthatatlan a honosítással kapcsolatos minden eljárás"

- mondta Gyula Gábor a lapnak.

A Népszavának azt is mondta a Helsinki Bizottság menekültügyi programvezetője, hogy "semmit sem tudni, hogy a kormányhivatalokban jelentkező kérelmezők mi alapján tudják igazolni magyar származásukat. A szakember rámutatott: maga a törvény is csak azt írja elő, hogy valószínűsítsék a származásukat. Ezt elvileg a felmenők egykori keresztlevelével, születési házassági kivonattal, iskolai bizonyítvánnyal vagy épp a magyaros hangzású névvel is megtörténhet.

Az, hogy ki számít felmenőnek, az állampolgársággal kapcsolatos magyar jog nem határozza meg.

Így nemrégiben a Törökországban kiszabadult Andrew Brunson tiszteletesnek is elég volt arra hivatkoznia, hogy feleségének dédapja magyar volt, méghozzá a magyarországi baptista egyház első elöljárója 1906 és 1908 között."

Az átláthatatlanságot fokozza a lényegében titkos eljárás. Így szerinte nem tudni, ki és miként dönt a honosításról. Ezekben az ügyekben szerinte ráadásul nem készül az ügyfél számára megismerhető akta, a döntésnek nincs indoklása, és az ellen nincs jogorvoslat. Ez Gyulai Gábor szerint az önkényes hatósági gyakorlat és a korrupció melegágya lehet.

"Annak nincs semmi nyoma, hogy a kormányhivatalokban mérlegelik-e a náluk benyújtott vagy előadott, magyar származásra utaló bizonyítékokat. (...) Hasonlóan zavaros, hogy miként ellenőrzik a kérelmezők nyelvtudását. Elvileg a honosítási eljárást magyarul kell intézni" - írja a Népszava.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!