A Politico európai kiadásába írt véleménycikket Anna Maria Corazza Bilst, az Európai Néppárt (EPP) nemek közti egyenlőség-bizottságának alelnöke. Bilst az írásnak az Ezúttal Orbán túl messzire ment címet adta. Érvelése szerint
Európa legnagyobb és liginkább sokszínű politikai csoportosulásaként hiszünk a politikai és kulturális vitákon átívelő együttműködésben, egy erősebb Európát építhessünk és nem félünk a kemény vitáktól.
A véleménycikkben hangsúlyozza: pártja az elmúlt években konstruktív vitát folytatott a Fidesszel, a kormányfőt pedig többször figyelmeztették, hogy ne lépjen át egy bizonyos határt, ez azonban mégis megtörtént. A utolsó csepp az volt, amikor Orbán Viktor egy júliusi, Helmut Kohl német kancellárra emlékező eseményen arról beszélt, hogy a magyar illiberális demokrácia lesz az a hajtóerő, ami újraéleszti az EPP-t és Európát.
Ezek a kiátások mélyen felkavaróak. Míg Kohl a Kelet és a Nyugat összehozásával egyesítette Európát, Orbán polarizálja a kontinenst és szét akarja szakítani.
Ami sok, az sok. Sok európai polgár kíváncsi az EPP álláspontjára. Nem engedhetjük meg, hogy eljelentéktelenítsük a magyar politikai fejleményeket. Belső vitáinkat nyilvánosságra kell hoznunk és világossá kell tennünk, hogy hol állunk. Rendkívül fontos, hogy az EPP ne engedje meg, hogy a jogállamiság kérdése átpolitizálódjon. A pártunkra leselkedő legnagyobb veszély az, hogy megtámadják értékeinket, nem pedig az, hogy a védelmükre hozott döntéseink visszaütnek.
Magyarország egyértelműen eltávolodott az EPP alapértékeitől
- fogalmaz a képviselő.
Kitér arra, hogy Orbán alatt a menedékkérőket bűnözőkként, ellenségként ábrázolták, azokat pedig, akik segítséget nyújtottak számukra, börtönbüntetéssel fenyegették. Hozzáteszi: az emberi jogok védelmezőinek bebörtönzése és a menekültjogok megsértése ellentétes az EU chartájával. Megemlíti a kultúra és a tudomány ügyét is és leszögezi:
Orbán szándékosan hergel az EU ellen, amelyet azzal vádol, hogy támogatja a muszlimok "invázióját".
Az EPP úgy véli, hogy a migráció olyan európai kérdés, amely európai megoldást igényel. Elfogadjuk az európai szolidaritás alapelveit. A migráció alapvető okait szeretnénk kezelni, és olyan szabályozott legális, migrációs rendszert vezetnénk be, amely küzd az emberkereskedelem és az illegális migráció ellen
- írja. Bilst úgy gondolja, hogy a Fidesz júniusi alkotmánymódosításával, amely megtiltotta az "idegen népesség letelepítését", Orbán beverte a szöget a közös európai megoldás koporsójába, ezzel megvétózta a közösség zökkenőmentes működését és lendületet adott a szélsőjobbnak.
Nehezményezi, hogy Orbán nyíltan támogatja Putyint és kritizálja az Oroszország elleni gazdasági szankciókat. Ezek szintén ellentétesek az EPP alapértékeivel, hiszen a párt elkötelezett Ukrajna függetlensége és szuverenitása mellett. Szerinte az EPP-nek régi adóssága az Orbán elleni fellépés, ami bátorságot igényl és biztosan visszatetszést kelt a populisták körében.