Németország hajlandó a kölcsönös engedményeken alapuló megegyezésre az Európai Unió pénteken kezdődő rendkívüli csúcstalálkozóján, amelynek témája a koronavírus-járvány hatásainak ellensúlyozását szolgáló helyreállítási alap és a közösség új hétéves költségvetése - mondta Angela Merkel német kancellár kedden Berlinben Pedro Sánchez spanyol kormányfővel folytatott megbeszélése előtt.
Angela Merkel sajtónyilatkozatában kiemelte, hogy a 750 milliárd eurósra tervezett helyreállítási alapot és a hozzávetőleg ezermilliárd eurós költségvetést egységesen kell kezelni, egyszerre kell megállapodni mindkét ügyben. Az idő sürget, mert nemcsak megegyezni kell, hanem a tervezhetőség biztosításához ki kell dolgozni a források felhasználásról szóló programokat is.
Egy "nagyon gyors megállapodás a kívánatos", de nem biztos, hogy ez sikerül a kétnaposra tervezett rendkívüli csúcson, mert a tagországi álláspontok között vannak még eltérések. Azonban a német küldöttség "kompromisszumok bizonyos készletével" utazik Brüsszelbe - mondta a kancellár.
Koronavírus - Még több hír a témában
Koronavírus: forróbb a helyzet, mint két hete
- Teljes rejtély, hogy lett koronavírusos 57 matróz, akik 35 napja a tengeren voltak
- ITM: 12 ezerrel többen dolgoztak júniusban, mint januárban
Pedro Sánchez mérföldkőnek nevezte a hét végi tanácskozást, amelyet a tagállami vezetők számos videokonferencia után ismét személyesen folytatnak majd. A spanyol kormányfő ugyancsak gyors megegyezést sürgetett, és szintén jelezte, hogy nem biztos a brüsszeli csúcstalálkozó sikerében. Utalt arra, hogy napokon belül újra össze kell hívni a tagországi kormány-, illetve államfőket összefogó Európai Tanácsot, ha eredménytelenül zárul az értekezlet. Mint mondta, "a júliusnak a megállapodás hónapjának kell lennie".
A megegyezés elnapolása az "újjáépítés" elhalasztalásával lenne egyenlő, amitől csak tovább mélyülne a járvánnyal járó válság, amely már így is a legsúlyosabb a polgárháború utáni Spanyolország történetében - tette hozzá Pedro Sánchez.
Megszavazták az Airbnb-törvényt és az uniós hitelfelvétel feltételes támogatását
Orbán Viktor ezzel kényszerhelyzetet támaszt az Európai Unióval szemben.
Kiemelt kép: MARKUS SCHREIBER/AP POOL/dpa Picture-Alliance via AFP