Tavaly nyáron kezdeményezett csoportos pert három amerikai felhasználó a Google ellen a kaliforniai adatvédelmi törvény megsértésére hivatkozva. A felhasználók szerint a keresőcég megtéveszti a netezőket azzal, hogy ígéretével ellenben inkognitó módban is gyűjt adatokat, és rejtett nyomonkövetést végez, megfelelő tájékoztatás nélkül.
A három felperes több millió felhasználó nevében indította a pert azzal a céllal, hogy a Google Chrome böngésző inkognitó módját 2016. június elseje óta használó amerikai állampolgárok fejenként legalább ötezer dollár kártérítést kapjanak. Ez azt jelenti, hogy a végső összeg akár ötmilliárd dollárra (kb. 1544 milliárd forint) is rúghat.
Úgy tűnik, hogy a Google nem ússza meg az ügyet: az illetékes kaliforniai bíróság elutasította a vállalat kérvényét az ügy rövidre zárására - írja a Bloomberg. Lucy Koh kerületi bíró közölte, hogy a bíróság megállapította: a Google valóban nem ad kielégítő tájékoztatást a felhasználóknak az állítólagos adatgyűjtésről a privát böngészés közben.
A keresőcég szóvivője korábban ugyanis azzal érvelt, hogy a Chrome böngésző figyelmezteti a netezőt arról, hogy a privát böngészés nem teljesen privát. A mód fő előnye, hogy az eszközt használó többi személy nem láthatja a tevékenységünket. És itt a kulcsszó: azok nem látják, akik használják még az eszközt. Előfordulhat, hogy tevékenységeinket továbbra is láthatják a felkeresett weboldalak (beleértve a webhelyen használt hirdetéseket és forrásokat is), a hálózatot működtető munkahely és iskola, illetve az internetszolgáltató. Az Analytics használata pedig adott weboldal üzemeltetőjétől függ.