A fokozott trombózishajlammal élő kismamákban sok kérdés felvetődik a jelenlegi helyzetben. Dr. Szélessy Zsuzsanna hematológus, a Trombózis- és Hematológiai Központ főorvosa összefoglalta az elmúlt hetekben hozzá forduló trombofíliás páciensek leggyakoribb nehézségeit és aggodalmait.
Önmagában az, hogy a kismamának van egy genetikai öröksége, ami miatt a trombóziskészsége fokozódik, nem jelent nagyobb fogékonyságot a koronavírus okozta betegségre, mert az immunrendszerre nincs hatással a trombofília. Viszont a védelem során elsődleges a megelőzés: a kismama ne menjen nyilvános helyekre, tartsa be maximálisan járványügyi ajánlásokat, a személyes higiéniát - kézmosás és fertőtlenítés, másoktól való 1,5-2 m távolságot, hordjon maszkot és kesztyűt.
Ismeretes, hogy a terhesség során a kismama immunrendszere vissza van szorítva, így a vírusfertőzéseket is könnyebben elkapja.
Gyakori, hogy nem túl heves tünetekkel zajlanak a szokásos felső légúti vírusfertőzések. A koronavírus fertőzés - tekintettel arra, hogy a kismamák fiatalok - így többnyire a megbetegedésük is általában az enyhe vagy közepesen súlyos tünetekkel zajlik.
A magas láz, a vírus okozta változások a kismama szervezetében (tüdőgyulladás, esetleges vérlemezke szám csökkenés, májfunkció romlás, másodlagos bakteriális fertőzés) idő előtti burokrepedést, méh tevékenység fokozódását válthatja ki, így koraszülést okozhat. Ezért is kell a tünetek észlelésekor orvoshoz fordulni.
A láz, köhögés, fáradtság, mellkasi fájdalom, torokfájás vagy légszomj tüneteivel rendelkező terhes nőknek éppen ezért mielőbb orvoshoz kell fordulniuk, hogy a koronavírus diagnosztikát el tudják végezni és az esetlegesen szükséges kórházi kezelést megkezdjék.
Mivel ez egy teljesen új vírus, csak most kezdjük megismerni. Még nincs tapasztalat arra vonatkozóan, hogy az első trimeszteri fertőzések okoznak-e fejlődési rendellenességet a babánál. A harmadik trimeszterben kialakult koronavírus fertőzések kapcsán, (eddigi kevés eset kapcsán) azt tapasztalták, hogy ez a koronavírus nem jut át az újszülöttbe, nem mutatható ki a magzatvízben sem. Sőt az anyatejben sem tudták eddig kimutatni.
Koronavírus - Még több hír a témában
A WHO továbbra is kiáll a tesztelés mellett
- Dánia még tovább lazít a kijárási korlátozásokon
- A teljes felnőtt lakosságot letesztelnék koronavírusra Kozármislenyben
Terhesség alatt alvadásgátlóként csak az LMWH készítmények (heparinok) adhatók injekció formájában. Koronavírus okozta tünetek megjelenése nem indokolja a véralvadásgátló elhagyását, sőt előnyős a folytatása. Akár azért, hogy a gyulladás miatt is fokozódó trombózis lehetőségét kivédje, akár az esetleges szülészeti szövődményeket (pl. toxémia) megelőzze.
Természetesen a szülészével gyakrabban kell konzultálnia és a laboratóriumi leleteket is gyakrabban kell kontrollálni. Feltétlenül indokolt a haematológus bevonása is a terhes gondozásába.