Boldogkői Zsolt szerint ugyanakkor nem kell a korábbiakhoz hasonló súlyosságú járványhullámra számítani.
Egyre több embert fertőz meg az Egyesült Királyságban a koronavírus legújabb, Eris névre keresztelt variánsa. Egyes szakértők szerint ez az omikrontörzs okolható minden hetedik Covid-esetért, ráadásul a kórházban ápoltak száma is jelentősen megemelkedett – írja az Infostart.
Az InfoRádiónak nyilatkozva Boldogkői Zsolt, a Szegedi Tudományegyetem Orvosi Biológiai Intézetének igazgatója elmondta: hazánkban is hamarosan elterjedhet az új variáns.
Ázsiában már a megbetegedések 20 százalékáért ez a mutáció a felelős, de Európában is eléri a 10 százalékot az arány. Az új koronavírus a napokban kezdett egyre nagyobb hírt kapni, miután a kórházba kerülések száma emelkedni kezdett, méghozzá egy hónap alatt 12 százalékkal. Az MTA doktora ugyanakkor hozzátette: ezért akár a csapadékosabb nyári időjárás is felelős lehetett.
A jelenlegi tünetek nem súlyosabbak a korábbiaknál, viszont az Eris valószínűleg gyorsabban terjed, mint az egyébként is gyors más omikronvariánsok.
– fogalmazott a rádióban a biológus.
Szerinte ez azért van, mert „egyrészt a vírus legyengült, illetve még van az embereknek immunológiai védelme, ami egyébként folyamatosan csökken.”
Boldogkői Zsolt szerint senki sem tudhatja, visszatérhet-e keményebben a Covid ősszel vagy télen. Elengedhetetlennek tartja megvizsgálni, hogy az Eris mennyire fejt ki virulens hatást az egészségre.
A biológus-szakártő szerint lehet, hogy idén ősszel csak az immunbetegeknek, az időseknek kell majd felvenniük az oltást, de az sem kizárt, hogy még erre sem lesz szükség. Boldogkői Zsolt úgy fogalmazott: nagyobb járványhullám nyáron nem várható, ősszel már elképzelhető, de a hatása valószínűleg „nagyon messze lesz attól, amit a második vagy a harmadik hullám idején okozott.”