Nagymamám mindig csóválta a fejét, ha szóba került a bikini története, mivel sokan úgy tudják, hogy ez a világ első kétrészes fürdőruhája. A nagymamám emlékezett rá, hogy a pesti strandokon már a két háború között is hordtak ilyesmit, jóllehet, nem bikininek hívták.
Számára ezek pontosan olyan bikinik, mint az a keveset takaró darab, amit Franciaországban 1946-ban nagy csinnadrattával bemutattak. Szerinte nem a méret a lényeg, hanem az, hogy kétrészes.
Körülnéztünk a Fortepanon, hogy miben strandoltak a nők akkor, amikor Mama tinilány volt.
És bizonyítékot találtunk rá, hogy nem a bikini volt a világ legelső két részese, és nem csak 1946-tól létezett. Arról már korábban is tudtunk, hogy az ókori római birodalomban a nők viseltek a bikinihez hasonló ruhát. De kezdjük az elején.
Mit nevezünk bikininek?
A modern bikinit - a szinte mindenki által ismert történet szerint - Louis Reard mérnök mutatta be Párizsban, 1946. július 5-én. A nevét a Marshall-szigetekhez tartozó Bikini-atollról kapta, ahol a világ első atomfegyver vizsgálata zajlott 1946. július 1-jén egy 20 kilotonnás atombombával. Szóval a történet szerint a kétrészes fürdőruha tervezője, Reard úgy gondolta, hogy az apró ruhadarab a Bikini-atollnál végzett kísérleti atomrobbantáshoz hasonló hatást válthat ki.
Tizenöt évbe telt, amíg a bikinit az Egyesült Államokban is elfogadták. 1951-ben még kitiltották a Miss World szépségversenyről. 1957-ben Roger Vadim filmje, az And God Created Woman hozta meg a nagy áttörést, amelyben Brigitte Bardot első színésznőként bikiniben jelent meg a vásznon,[2] majd 1960-ban Brian Hyland dala, az Itsy Bitsy Teenie Weenie Yellow Polka Dot Bikini szabályos divathullámot indított el. Filmen többek közt 1962-ben jelent meg: Ursula Andress viselte a Dr. No-ban.
Valószínűleg azért tartják az első bikininek Reard fürdőruháját, mert a modelljének az egész hasa és a köldöke is látszott – ezt korábban ritkán mutogatták a nők, bár talátam olyan, a bikini bemutató előtt készült fotót, amelyen a francia nők a tengerparton aprócska, mellüket és alsótestüket alig takaró kétrészes fürdőruhában napoznak.
Másrészt azért, mert Reard darabjának jó volt a merketingje és a sajtója, így azóta is őt tartják a bikini feltalálójának.
De azért mi a Mamával tudjuk, hogy hasonló fürdőrucikat már Palán is hordtak, előbb, mint ahogy megszületett a kétrészes új neve.
Az alábbi kép 1939-ben készült. A nagymamám annyit mondott rá: "Ha ez nem bikini, akkor mi?"
1940:
1942: