Egy új kutatás szerint a közösségi oldalak pozitív külsőre vonatkozó üzeneteiből is a legtöbb nő azt vonja le, hogy nem néz ki olyan jól, mint szeretne. Ugyanis, állítják a tudósok, ezek nyomán a nők önkritikusabbak lesznek, mint amikor más erényeiket dicsérik. Ez természetesen hatványozottan érvényes, ha a kommentek saját fotókra vonatkoznak. Éppen ezért, mondják, ha az Instagramon valakinek a megjelenésére mondanak szépet és jót, azzal többet ártanak, mint használnak. Így aztán jobban tesszük, hogy e témakört nem bolygatjuk – írja a Daily Mail
Az ausztráliai Flinders egyetem által végzett kísérletben 128 diáklány vonzó nők Istagram-képeit és a hozzájuk fűzött rövid pozitív kommentárokat tanulmányozta.
A résztvevők egy része csak azokat a kommenteket olvasta el, amelyek a nők külsejét dicsérték, mások pedig csak azokat vették észre, amelyek a fotókat más szempontokból kedvelték. A fotók megtekintése után minden résztvevőnek számot kellett adnia arról, hogy mennyire van megelégedve saját megjelenésével. Bár mindegyiküknek nőtt az önmagával szembeni elégedetlensége, az önkritika mértéke ugrásszerűen nőtt azoknál, akik csak a fotón látható személyek dicséretét olvasták. el.
Marika Tiggemann professzor, az ebből született tanulmány társszerzője nem vonja kétségbe, hogy ezek a pozitív kommentek jószándékúak, gyakran kifejezetten segítőkészek, csakhogy valójában a külső megjelenésre helyezik a hangsúlyt, és ez oda vezet, hogy az érintettek elégedetlenek lesznek a testükkel. Ugyanakkor elismerte, hogy nehéz megállni, hogy ne dicsérjünk, mivel ez hozzátartozik a közösségi média „forgatókönyvéhez”.
Ez a negatív lélektani hatás még a hírességeknél is tetten érhető, de például Taylor Swift azért törölte Insta-fotói mellől az összes dicsérő kommentet, hogy ne okozzon ezzel bánatot követőinek.