A koronavírust övező felfokozott érdeklődést a kiberbűnözők is próbálják kihasználni, többek közt kártékony kódot tartalmazó online térképekkel, adathalász kampányokkal. A Check Point kiberbiztonsági cég felmérése alapján az elmúlt hónapok során az internet is valódi aknamezővé vált az adatlopási célzattal létrehozott, koronavírusos témájú weboldalak miatt.


A cég vizsgálata szerint a koronavírussal kapcsolatos domének 50 százalékkal nagyobb eséllyel kártékonyak, mint más doméncímek.

Január óta több mint 4000 ilyen új weboldalt regisztráltak be, ebből 3 százalékot kártékonynak, 5 százalékot pedig gyanúsnak nyilvánítottak a szakértők.

Ez 50 százalékkal magasabb kártékonysági ráta, mint ami más doméncímeket jellemez, beleértve a Valentin-napi csalásokkal kapcsolatosakat.

A doméneken egyrészt arra próbálják rávenni a netezőket, hogy írják be bankkártya-adataikat. A többségét jó eséllyel adathalász kampányokhoz fogják felhasználni, figyelmeztettek a szakértők, akik az egyik, kifejezetten olasz szervezeteket célzó adathalász-kampányt hozták például, aminek a cégek 10 százaléka dőlt be.

Az ilyen támadások során a kiberbűnözők azzal csalják tőrbe a netezőket, hogy hitelesnek tűnő, a koronavírussal kapcsolatos tájékoztatást küldenek ki levélben, aminek a letöltésére kérik őket. Amint a célpont letölti a fertőzött dokumentumot, az eszköze megfertőzödik, ezáltal pedig a bűnözők érzékeny személyes információkat lophatnak el tőle.

(Kiemelt kép: AFP)


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!