Októbertől többszörösére emelkedik a közjegyzői munkadíj, amivel kapcsolatban most a kamara is megszólalt. Közleményükben azt írják: a közjegyzői díjak mértékét, a díj kiszabásának és megfizetésének módját az állam határozza meg, az ezt szabályozó eddigi rendelet pedig 1991-ben, azaz 27 éve született, azóta nem kisebb módosításokat leszámítva átfogóan nem vizsgálták felül a jogszabályt.
Ez azt jelenti, hogy miközben 1991 óta a havi bruttó átlagkereset Magyarországon csaknem a tizenhétszeresére nőtt (17 934 forintról 297 017 forintra), a közjegyzők díjtételeinek nagy része változatlan maradt.
Az igazságügyi minisztérium végül most augusztus végén hozott új rendeletet a közjegyzői díjszabásról, ez fog október elsején hatályba lépni.
A kamara azt írta, az új rendelet bevezetése után egységes lesz közjegyzői díjak kiszabásának módja és mértéke, így biztosítják, hogy azonos közjegyzői szolgáltatás igénybevételéért az ügyfeleknek minden irodában ugyanannyit kelljen fizetni.
Hozzáteszik: 20 közjegyzői eljárás közül 7-nek nem változik az ára, nem érinti a díjrendelet az új lakások építéséhez, vásárlásához kapcsolódó lakáscélú támogatásról szóló kormányrendelet szerinti kamattámogatással érintett kölcsönszerződés és az azt biztosító jelzálogszerződés közokiratba foglalását, nem változik továbbá a hitelbiztosítéki nyilvántartással kapcsolatos eljárások, az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásának és a Házassági és Élettársi Vagyonjogi Szerződések Nyilvántartásának vezetésének díjtétele sem, valamint továbbra is ingyenes marad a Végrendeletek Országos Nyilvántartásába való bejegyzés is.
A közjegyzői munkadíj mértéke abban az esetben, ha az eljárás ügyértéke megállapítható, 200 millió forint ügyértékig valamennyi ügyértéksávban 4500 Ft-tal emelkedik. Ha az ügyérték nem állapítható meg, a munkadíjat a közjegyzői tevékenységre fordított idő alapul vételével kell számítani; az egy óráért felszámítandó munkadíj pedig 1500 Ft-ról 5500 Ft-ra emelkedik.