Azok a kiscsávók a barikádokon úgy néptáncolnak, hogy kiszakad a nagy magyar lélek, még Orbán Viktor is elsírná magát gyönyörében. Csakhogy ők ugyanazok, akik azt mondják, hogy nem vehetik el tőlünk az alkotói szabadságot. Ez a hatalom igazi baja. Persze a szimbolikus néptáncon kívül rengeteg másféle "bizonyítékot" is fel lehetne sorolni az egyetemi hallgatók és a sóval hintett intézmény védelmében. De már önmagában az borzalmas és felfoghatatlan, hogy bárkinek is bizonygatnia kell: művészetével, munkájával a nemzet értékeit gyarapítja. Az SZFE diákjainak ellenállása példaértékű kell, kellene, hogy legyen mindannyiunk számára

- mondta Nagy Ervin a 168 órának adott interjújában, melyben tiltólistákról, mellőzésről és arról is beszélt, hogy az ő kiállása az SZFE ügye mellett nem politikai kérdés: ha a másik oldal veszélyeztette volna az egyetemi autonómiát, akkor is kiállt volna. Szerinte számon kérni a nemzeti értékeket az SZFE-n csak ürügy, hiszen azok mindig is képviselve voltak, ám ez valójában senkit nem érdekel, az egyetem ügye ugyanis vegytisztán politikai ügy. Ugyanakkor abban is biztos, hogy az új vezetés nem fog célt érni.

Parancsszóra rombolhatnak, átszervezhetik az oktatást, elüldözhetik az SZFE-ről a magyar színházi élet színe-javát, de a szívekből nem lúgozhatják ki a szabadságvágyat. A magyar kultúrát jónéhány hatalmi rendszer próbálta már a saját képére formálni, de sosem sikerült. Sokkal nehezebb ugyanis legyőzni azokat, akik elhivatottságból, valóban a művészet szabadságáért küzdenek, mint a kicsinyes bosszúvágyból odarendelt, pénzzel kistafírungozott "kiszolgálószemélyzetet"

- fogalmazott Nagy, aki az SZFE-ügy generációs aspektusáról is beszélt.

Vidnyánszky szerintem nem érti, miért nem működik, hogy azt mondja, "mert így lösz" - és a diákok válasza, hogy "nem úgy lösz". A világ változik, és most 60 éves emberek viaskodnak a 20 évesekkel, 40 évnyi szakadékkal kettejük között, és hát, ugye, az nem kérdés, hogy ki megy hamarabb. Hasznosabb lenne talán meghallani a fiatalok igazságát, ahelyett, hogy saját magukat és hitrendszerüket próbálják meg erővel lenyomni a torkukon

- nyilatkozta Nagy, aki már több alkalommal kiállt a SZFE-s diákok mellett, többek között a Televíziós Újságírók Díja gálára is FreeSZFE-pólóban érkezett. Nemrég lapunknak is interjút adott, mely itt olvasható.

Kapcsolódó

Nagy Ervin: Nem vagyok értelmiségi alkat, se tépelődő, zseniális színész

Húsz év után otthagyja a Katonát, de azt mondja, nincs nagy dolog ebben. Csak úgy akar élni, mint az amerikai sztárok. Interjú.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!