A Magyar Hírlapnak a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet főigazgató főorvosa azt mondja, a járványhelyzet nálunk azért nem volt olyan drámai, mint az olaszoknál és spanyoloknál, mert időben meghoztuk a korlátozó intézkedéseket, amelyeket az emberek fegyelmezetten betartottak.
Nagy Anikó a BCG-oltásról úgy véli, vannak nemzetközi példák és ellenpéldák is rá, hogy az átoltottságnak szerepe van a járvány lefolyásában, de még
nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a BCG-oltottság a Covid-19-fertőzéssel szemben védettséget jelentene. (…) Sokan keresnek a jó döntések mellett egyéb magyarázatokat a laposabb járványgörbékre. Ilyen például a szervezet D-vitamin-ellátottsága is vagy a lakosság kanyaró elleni átoltottsága, amiben ugyancsak nagyon jól állunk, de ezeket sem sikerült tudományosan bizonyítani.
Szerinte a sikeres magyar védekezésben fontos szerepe volt a gyorsaságnak a korlátozásoknál. Elengedhetetlen volt az egészségügyi dolgozók kiváló helytállása.
És végül, de nem utolsósorban szükség volt a lakosság döntő többségének a fegyelmezettségére.
A volt államtitkár örömnek, megtiszteltetésnek nevezi, hogy ő is gyakran ott van az Orbán Viktornál tartott megbeszéléseken. Azt mondja, ilyenkor a koronavírus-járvány hazai és külföldi lefolyását ismertetik a kormányfővel,
hogy a legfrissebb tudományos eredményekkel segítsék a döntéshozók munkáját.
Több elemzést készítettek, vizsgálták a regionális különbségeket, ezért lehetett az egyes településeken kiegészíteni a kormány országos intézkedéseit. Nagy Anikó szerint a biztonság miatt fontos volt a vidékre és Budapestre vonatkozó korlátozások feloldásának időbeni eltolása.
A szakember szerint arra sincs még valódi magyarázat, hogy a gyermekek között miért jóval kevesebb a fertőzött,
számos immunológiai és életkori tényezőt feltételeznek a háttérben.
Ugyanakkor egy több mint kétezer kiskorút érintő kínai vizsgálat szerint a fertőzött gyerekek állapota a tünetmentestől a kritikus fokozatig terjedhet.
Több szervet érintő súlyos gyulladásos komplikációkat és a Kawasaki-szindróma megjelenését is kapcsolatba hozzák a vírussal.
Magyarországon eddig csak néhány olyan fertőzött gyermekről tudnak, aki intenzív osztályra került, de elindították a Covid-19-fertőzött gyermekregisztert, hogy több legyen az információ a fertőzés rájuk gyakorolt hatásáról. Az interjúban Nagy Anikó megerősíti, lesz a járványnak második hulláma, csak az a kérdés, mikor, mekkora lesz. A felkészülésre egyelőre időt nyertünk.
Koronavírus - Még több hír a témában
Magyar sebész végezte Bécsben a világ első tüdőátültetését koronavírusos betegen
- Újra lehet alkoholt venni, ünneplő tömeg lepte el a boltokat Dél-Afrikában
- A koronavírus velünk marad
Eddig a legjobban védekezők közé tartozunk, de továbbra is fontos marad a maszkviselés, a kézmosás, a személyes higiénia, a védőtávolság, a folyamatok rendszeres monitorozása, a szűrések kiterjesztése, a fertőzöttek és kontaktjaik gyors igazolása, elkülönítése.
A készültség, éberség fenntartása közügy.
Kiemelt kép: Orbán Viktor / Facebook