A Nemzeti Adó- és Vámhivatal az online számla kiterjesztésével új korszakot nyit az adóegyszerűsítésben és a gazdaságfehérítésben.
Július 1-től az online számlázás nemcsak az áfabevallások jövőbeni adóhivatali elkészítésének képezheti az alapját, hanem segíthet a feketegazdaság szereplői, az adóelkerülők elleni további küzdelemben is - tájékoztatta Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára az MTI-t.
Szerdán lép hatályba az a változás, ami kiterjeszti az Online Számla elnevezésű valós idejű adatszolgáltatási rendszer kereteit. Az adóelkerülés lehetősége ezzel a kisebb üzleteknél is a minimálisra csökkenhet.
Szakmai becslések szerint az online számlaadat-szolgáltatás bevezetése egy év alatt 200-250 milliárd forint pluszbevételt hozott, a rendszer kiterjesztése is több tízmilliárd forinttal növelheti az államkassza bevételét.
Eddig havonta átlagosan 2,1 millió számláról érkezett adat az adóhivatalhoz, az így bejövő számlákban havonta 1200 milliárd forint összegű áfa szerepelt.
A NAV kockázatelemzői rendelkezésére álló adatok megsokszorozódnak a július 1-jei kiterjesztéssel, hiszen a beérkezett számlák száma többszörösére nőhet - közölte Izer Norbert.
Az államtitkár elmondta, hogy a NAV szeptember 30-ig nem bírságolja a mulasztást, ha a július 1-jétől újonnan kötelezettek, még mielőtt az első számlájukat ki kellene állítaniuk, regisztrálnak a NAV Online Számla rendszerében. Most a regisztráció a lényeg - közölte az államtitkár.
Június 29-ig nagyjából 30 százalékkal nőtt az Online Számla rendszerben regisztráltak száma, így már több mint 711 ezren regisztráltak.
Az online számlázás rendszerében eddig a vállalkozások csak azon számlák adatait küldték el elektronikus úton az adóhivatalhoz, amelyeket cégek részére állítottak ki, és amelyek áfatartalma elérte a százezer forintot. Mától az összeghatár megszűnik, így az adóhatóság elvben a vállalkozások egymás közötti ügyleteiről kiállított minden számla adatát látja.