A kutatók abban bíznak, hogy ez az új technológia egy napon segíthet majd enyhíteni a transzplantációhoz szükséges emberi szervek hiányát. Azt is megerősítették, hogy nem állt fenn az ember-sertés hibridek létrehozásának veszélye a kísérlet során.


Először sikerült tudósoknak emberi sejteket tartalmazó veséket növeszteni sertésembriókban - írja a LiveScience.

A Cell Stem Cell folyóiratban csütörtökön megjelent tanulmányban a szerzők arról írnak, hogy ez a technológia egy napon segíthet majd enyhíteni a transzplantációhoz szükséges emberi szervek hiányát. Az Egyesült Államokban körülbelül 100 000 ember várakozott vesére 2020-ban, de csak 23 ezernek tudtak megfelelő donorszervet biztosítani.

A sertések azért bizonyulhattak jó választás erre a célra, mert a szerveik és embrionális fejlődésük is hasonló az emberekéhez.

Az azonban komoly kihívást jelentett, hogy az embrióban lévő sertéssejtek könnyen felülmúlhatják az emberi sejteket. Ezt végül úgy sikerült megoldania a kutatóknak, hogy a CRISPR nevű technológia segítségével letiltottak két olyan gént, amelyek normál esetben lehetővé tették volna a sertéssejtek fejlődését. Emellett az emberi őssejteket is úgy manipulálták, hogy azok nagyobb valószínűséggel integrálódjanak a sertéssejtekbe azáltal, hogy megfeleltetik őket a fejlődési stádiumuknak.

A tudóscsapat 1820 embriót ültetett be 13 sertésbe, majd körülbelül egy hónappal később megszakították a terhességet és kinyerték az embriókat. Öt embrió tartalmazott korai stádiumú veséket, amelyek körülbelül 50-60 százalékban emberi sejtekből álltak és „szerkezetileg normálisnak” tekinthetőek voltak a fejlődés ezen szakaszában.

Azt azonban ők is elismerték, hogy még hosszú út áll a technológia előtt, míg az állatokban növesztett szerveket képesek lesznek komplikációk nélkül emberekbe beültetni.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!